Filistinli bebeğin yakılmasını kutlayanlar gözaltında

Filistinli bebeğin yakılmasını kutlayanlar gözaltında
Filistinli bebeğin yakılmasını kutlayanlar gözaltında
Filistin'de Devabişe ailesinin yakılarak öldürülmesini dans ederek kutlayan İsraillilerin gözaltına alındığı açıklandı.

RADİKAL - Filistinli Devabişe ailesinin yakılarak öldürülmesini düğününde dans ederek kutlayan İsrailli damat ve üç misafirin gözaltına alındığı bildirildi. İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, yaptığı açıklamada, "Devabişe ailesinin yakılarak öldürülmesinin bir düğünde dans ederek kutlandığı görüntülerle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 4 kişi gözaltına alındı" dedi.

Gözaltına alınanlar arasında söz konusu düğündeki damadın da yer aldığını belirten Rosenfeld, gözaltındaki 4 kişinin yarın sabah Kudüs Bölge Mahkemesinde hakim karşısına çıkarılacağını kaydetti.

İsrail polisinden Filistinli çocuğa küfürlü sorgulama

İsrail'in Kanal 10 televizyonunda geçen hafta yayınlanan ve Devabişe ailesinin evini kundaklayan yerleşimcilerin arkadaşları olan radikal Yahudilere ait bir düğünde çekildiği belirtilen görüntülerde grubun, ellerinde salladıkları Devabişe bebeğin resmi, molotofkokteyli, bıçak ve tüfeklerle dans ettiği ve "Hadi Filistinlilerden intikam alalım" anlamına gelen İbranice ifadeler kullandığı görülüyordu.

İsrail basını, düğünün sahibi Yahudi çiftin, Devabişe ailesinin evinin kundaklanması olayıyla ilgili tutuklanan yerleşimcilerle bağlantılı olduğunu yazmıştı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da söz konusu görüntünün "Kabul edilemez olduğunu" belirtmiş ve "Yayınlanan şok edici görüntüler, İsrail toplumu ve devletinin güvenliğini tehdit eden bir grubun gerçek yüzünü gösteriyor" ifadelerini kullanmıştı. İsrail polisi de söz konusu görüntülerle ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Filistinli bebeğin ölümünü böyle kutlamışlar

Yahudi yerleşimciler, ağustos ayında Nablus'ta Filistinli Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybetmişti. Aileden sadece 4 yaşındaki Ahmed vücudunun yüzde 60'ı yanmış olarak kurtulabilmişti.

Devabişe ailesinin evinin kundaklanması davasında tutuklanan bazı Yahudi yerleşimcilerin yargılanmasına devam ediliyor. (AA)

Gigi Hadid: Filistinliyim ve gurur duyuyorum