Filistinli futbolcu yakında özgür

Filistinli futbolcu yakında özgür
Filistinli futbolcu yakında özgür

Fotoğraf: AFP

İsrail'in herhangi bir suçlamada bulunmadan tutukladığı Filistinli milli futbolcu Mahmud Sarsak, özgür bırakılmak isteğiyle 3 ay önce başladığı açlık grevine, yakında son verecek.

İsrail'in yaklaşık 3 yıldır gözaltında tuttuğu Filistinli milli futbolcu Mahmud Sarsak, serbest bırakılması karşılığında açlık grevine son vermeyi kabul etti. Dün akşam bir parça çikolata yiyen Sarsak, 10 Temmuz'da açlık grevine tamamen son verecek.

Filistinli milli futbolcu Mahmud Sarsak'ın avukatı, en uzun süreli açlık grevi yapan Filistinli olan 25 yaşındaki müvekkilinin dün akşam, açlık grevini sona erdirdiğini göstermek için sembolik olarak bir parça çikolata yediğini söyledi.

İsrail, Sarsak'ın İslami Cihad'ın etkin bir üyesi olduğunu iddia ederken, Filistinli milli futbolcu bu iddiaları reddediyor.

HİÇBİR SUÇLAMA YÖNELTİLMEDİ Sarsak, Temmuz 2009'da bir futbol maçına katılmak için Batı Şeria'ya giderken, Gazze ile İsrail arasındaki geçişte tutuklanmıştı. Sarsak, o tarihten bu yana hakkında hiçbir suçlamada bulunulmadan alıkonuluyor.

Filistinli futbolcu, serbest bırakılması talebiyle geçtiğimiz martta açlık grevine başlamıştı. Sarsak'ın sağlık durumunun kötüleşmeye başlamasıyla spor dünyasının önde gelen isimleri Sarsak'a destek vermişti.

UEFA'DAN FİLİSTİN'E RET
Filistinli futbol yetkilileri, Sarsak'ın durumu sebebiyle, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nden (UEFA) İsrail'in 2013’de yapılacak 21 yaş altı Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliğinden alınmasını istedi, ancak UEFA bu talebi geri çevirdi. (Ntvmsnbc)


  ETİKETLER:

  Futbol

  ,

  İsrail

  ,

  Filistin

  ,

  UEFA

  ,

  YAŞ

  ,

  spor

  ,

  Gazze

  ,

  Akşam

  ,

  Avrupa

  ,

  İddia

  ,

  batı