Filistinli genci yakarak öldüren iki İsrailli suçlu bulundu

Filistinli genci yakarak öldüren iki İsrailli suçlu bulundu
Filistinli genci yakarak öldüren iki İsrailli suçlu bulundu
Geçen yıl Filistinli genç Muhammed Ebu Kadir'i kaçıran ve canlı canlı yakarak öldüren iki İsrailli cinayetten suçlu bulundu.

RADİKAL - Kudüs'te, 2014 yılında Filistinli genç Muhammed Ebu Kadir'i kaçırmak ve diri diri yakarak öldürmekten yargılanan 17 yaşındaki iki İsrail vatandaşı cinayetten suçlu bulundu. Cezalarının açıklanması ise Ocak ayına bırakıldı. Çete lideri olduğu iddia edilen üçüncü şüpheli olan 31 yaşındaki Yosej Haim Ben David hakkındaki karar ise ruh sağlığının incelenmesi için ertelendi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, şüphelinin avukatı Asher Ohayon, karar öncesi müvekkilinin kimlik bozukluğu yaşadığını ve psikolojik olarak yargılanabilecek durumda olmadığını iddia etti. 16 yaşındaki Filistinli Muhammed Ebu Kadir'in işkence edilerek yakılan bedeni, 2 Temmuz 2014'te, Kudüs'te bir ormanda bulunmuştu. Savcılar, İsrailli gençlerden ikisinin Kadir'i kaçırdıklarını, bilincini kaybedene kadar sopayla dövdüklerini ve diri diri yaktıklarını itiraf ettiklerini söyledi.

İsrail AB'nin arabuluculuğunu askıya aldı

ACILI BABA: ADALET YOK

Muhammed Ebu Kadir'ın babası Hüseyin Kadir, ruh sağlığı bozuk olduğu iddia edilen Ben David'in mahkemeyi yanıltmaya çalıştığını söyledi. İsrailli Haaretz gazetesi baba Hüseyin Kadir'in, "Adalet yok" dediğini aktardı. Mahkum edilen iki İsraillinin alacağı ceza 13 Ocak'ta belirlenecek. Üçüncü şüpheli Ben David'in duruşması da 20 Aralık'ta görülecek.

2 ayda 100'den fazla Filistinli öldürüldü

Kudüs'te Filistinli Kadir'in işkenceyle öldürülmesi, Gazze Şeridi'nde 50 gün süren savaşı tetikleyen olaylar arasındaydı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre 2 bin 200'den fazla kişinin öldüğü 2014 yılı, İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların en kanlı yılı oldu.

Tarihi fotoğrafa Komorlar engeli