'Filistinli mahkum işkencede öldü'

'Filistinli mahkum işkencede öldü'
'Filistinli mahkum işkencede öldü'
İsrail hapishanelerinde geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Arafat Ceradat'ın kalp krizi sebebiyle değil, işkence sonucu öldüğü ileri sürüldü.

RAMALLAH - Filistin Esirler Bakanı İsa Karaki, düzenlediği basın toplantısında, “Tel Aviv'deki Ebu Kebir Enstitüsünde yapılan otopsi sonuçlarına göre Ceradat'ın işkence sonucu öldüğü ortaya çıktı” dedi.

Ceradat'ın göğsünde, sırtında ve omurgasında derin darbe izleri olduğunu belirten Karaki, “Yüzünden darbe yediği, göğüs kafesinde kırıklar olduğu ve burnunda kan sızıntısı olduğunu gördük, ancak kalp adalelerinde ve damarlarda kirize yol açabilecek bir soruna rastlamadık” diye konuştu.

Karaki, Filistin yönetiminin, Ceradat'a yaptığı işkencelerden ötürü İsrail hakkında hukuki takip başlatacağını söyledi.

Dün vefat eden ve İsrail tarafından kalp krizi geçirdiği öne sürülen Ceradat'ın yarın defnedilmesi bekleniyor.

Bugün Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde İsrail ordusuyla Ceradat'ın ölümünü protesto etmek isteyen Filistinliler arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Bu arada İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, Batı Şeria'da gerginliğin tırmanması ihtimaline karşı silahlı güçlere teyakkuza geçme emri verdi.

AİLESİ İSRAİL'İ İNFAZLA SUÇLADI

Öte yandan Ceradat'ın ailesi, İsrail makamlarını Ceradat'ı infaz etmekle suçladı.

Ceradat'ın eşi Delal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Eşimin hiçbir hastalıktan şikayeti yoktu. Tutuklandığında sapasağlamdı. Daha sonra İsrail istihbaratından bir subay, eşimden vedalaşması için eve dönmesini istedi. Eşim daha önce de tutuklandı. Subayın konuşma tarzı bu sefer çok farklıydı. Onu infaz ettiler, infaz ettiler” dedi.

Muhammed Ceradat da kardeşinin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttu. Muhammed, uluslararası inceleme komisyonu kurulmasını ve İsrail'den hesap sorulmasını talep etti.

Filistinli Esirleri Savunma Merkezi Başkanı İsmail es-Sevabite, Ceredat'ın ölümü ile 1967 yılından bu yana İsrail cezaevlerinde ölen Filistinlilerin sayısının 207'ye ulaştığını söyledi.

Mecdu Cezaevi'nde 3 aydır tutuklu bulunan 30 yaşındaki Arafat Ceradat, dün hayatını kaybetmişti. (aa)