Filistinli 'mavi bebek' İstanbul'da

Filistinli 'mavi bebek' İstanbul'da
Filistinli 'mavi bebek' İstanbul'da
Doğumsal kalp rahatsızlığı nedeniyle 'Mavi Bebek Sendromu' hastası olan Filistinli bebek Retaj Seraj, İstanbul'da tedavi altına alındı.

İSTANBUL-Ailesinin isteği üzerine, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın desteğiyle Mısır’dan özel ambulans uçakla İstanbul’a getirilen Retaj bebek, havalimanından ambulansla Özel Medical Park Hastanesine götürüldü. Bebek, hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı.

Hastane Başhekimi ve Anestezi Uzmanı Oğuzhan Cucu, gazetecilere yaptığı açıklamada, hayati tehlikesi bulunan bebeğin, yapılacak tetkiklerin ardından konulacak tanıya göre tedavisinin sürdürüleceğini söyledi.

Gazze’ye bebeği almaya giden ekipte kendisinin de bulunduğunu anlatan Cucu, uzun bir yolculuktan sonra Sabiha Gökçen Havalimanına indiklerini kaydetti. 2 kilo 400 gram ağırlığındaki Retaj bebekte doğuştan kalp rahatsızlığı ve dolaşım bozukluğu bulunduğunu, bebeği teslim alır almaz solunum cihazına bağladıklarını ifade eden Cucu, şunları söyledi:

"Bebeğin ilaçları kalmamıştı. Onun için ilaçlarını buradan götürdük. Ayrıca, bebeğin kalbinin sağ ve sol yanında iki tane küçük delik bulunuyor. Kendisini yoğun bakıma aldık, Tetkikleri bekliyoruz. Kilosunun düşük olması ve kalp rahatsızlığının bulunması hayati tehlikeyi artırıyor. Dolaşım bozukluğundan dolayı kirli kanın vücudunda sıkıntılar yaratması "Mavi Bebek Sendromu"nu ortaya çıkarıyor. Artık Retaj bebek yoğun bakım servisinde olduğu için emin ellerde. Buradan mutlu haberlerle sizleri bilgilendireceğiz."

Cucu, anne ve babası gelmeyen bebeğe, anneannesi Eitedal Abujarad’ın refakat ettiğini kaydetti.

Bebeğin tedavi masraflarının hastane tarafından üstlenildiği öğrenildi. (aa)


    ETİKETLER:

    Medical Park