Filistinli Reem Almanya'da yaşamaya devam edebilir

Filistinli Reem Almanya'da yaşamaya devam edebilir
Filistinli Reem Almanya'da yaşamaya devam edebilir
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in karşısında gözyaşlarına boğulan Filistinli mülteci kız Reem'in Almanya'da yaşamaya devam edebileceği belirtiliyor. Reem'in babası Atıf Sahwil ise "Medyanın aşırı ilgisi sinirimizi bozdu" dedi

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Rostoc şehrinde bir okula yaptığı ziyarette, Filistinli mülteci bir ailenin kızı olan Reem'in ağlamasına neden olması dünyada tartışma yaratmıştı. Dört yıl önce ailesiyle Lübnan'daki mülteci kampından gelerek Almanya'ya sığındıkları anlatan Reem, Merkel'den “bazıları gitmek zorunda” cevabı almasıyla  ağlamaya başlayan Filistinli Reem'i Merkel teselli etmeye çalışmıştı. 

AFP’nin haberine göre Reem'in Almanya'da kalabilmesinin önünün açılabilir.Spiegel'e konuşan entegrasyon bakanı Aydan Özoğuz, "Bu genç kızın kişisel durumunu bilmiyorum fakat anadili gibi Almanca konuşabiliyor ve burada uzun süredir yaşadığı aşikar. Tam da bu sebeple, gençlerin entegre olmasını sağlayabilmek için var olan kanunu değiştiriyoruz" dedi.

Merkel Filistinli mülteci kızı canlı yayında ağlattı

Reem'in durumunda olanlara kalıcı oturum izni tanıyacak olan yasa yazın yürürlüğe girecek. Yasa, 4 yıldan beri aralıksız Almanya'da yaşayan mülteci çocuk ve gençlere oturma izni verilmesini öngörüyor.
Alman ARD'nin bulup konuştuğu Reem ise Merkel'e kızgın olmadığını belirtti, "Beni dinledi ve kendi fikrini söyledi. Bunda bir sorun yok" dedi.
Yaşanan olaydan sonra Merkel bir grup tarafından empati yoksunu olmakla suçlarken bir grup da genç kıza yalan söylemediği için Almanya Başbakanı'nın arkasında durmuştu. Almanya geçen sene 200 bin mültecinin ülkeye girmesine izin verirken 450 bin kişinin de bu yıl gelmesi bekleniyor.

Filistinli Reem ve ailsenin yaşadığı kentin belediye başkanı da ailenin Lübnan'a gönderilmeyeceği dile getirdi.  

 

REEM'İN BABASI KONUŞTU: MEDYANIN İLGİSİ SİNİRİMİZİ BOZDU

Öte yandan Reem'in Deutsche Welle'ye babası Atıf Sahwil, "Medyanın aşırı ilgisi sinirimizi bozdu" dedi. Atıf Sahwil, "Herkes onunla söyleşi peşinde. Okuldan karnesini alabilmesi için evden gizlice çıkarmak zorunda kaldım" diye konuştu. Babasının aktarımına göre Reem'in karnesi pekiyilerle dolu.

'MERKEL'İN  AÇIK KONUŞMASI ALMAYA'DA NORMAL'

Reem Sahwil, doğuştan yürüme engelli. Babası Almanya'da tedavi görebilmesi için akraba ve yakınlarından 38 bin euro bağış toplayıp Almanya'ya gelmiş, kızını iki kere ameliyat ettirirken sığınma başvurusunda bulunmuş. 2011 tarihinde yaptığı sığınma başvurusu hâlâ bekleme aşamasında. Kızı Reem ise geçen süre içinde dil öğrenip Almanya'ya hızla uyum sağlamış. Reem, ameliyatlara rağmen yürüyemiyor. Atıf Sahwil Başbakan Angela Merkel'in paneldeki tutumunu memnuniyetle karşıladığını söyledi. Sahwil "Sayın Merkel hiçbir Arap liderinden beklemeyeceğiniz bir davranış sergiledi. Merkel'in başbakan olarak halka açık olması, Almanya'da normaldir" dedi. Atıf Sahwil kızının söz alarak mültecilerin hayat koşullarıyla ilgili bir konuşma yapmış olmasından da memnuniyet duyduğunu belirtti.