'Filistinliler Hz. İsa'yı linç ederdi''Filistinliler Hz. İsa'yı linç ederdi'


'Filistinliler Hz. İsa'yı linç ederdi'
İrlanda'daki İsrail Büyükelçiliği'nin resmi Facebook hesabında (IsraelinIreland) Hz. İsa ve Meryem'in fotoğrafı altında yazan ileti tepki çekti.

İletide, ‘Bir Noel düşüncesi… Eğer Hz. İsa ve Meryem günümüzde hayatta olsaydı, tıpkı güvenlikleri sağlanmayan Yahudilerin başına geleceği gibi, Beytüllahim’deki Filistinliler tarafından linç edilirlerdi’ yazıyordu.
Gelen tepkiler üzerine ileti birkaç saat içinde Facebook’tan kaldırılırken, Dublin’deki elçilikten şu açıklama yapıldı: ‘Hz. İsa ve Meryem’in görseli, Filistinliler hakkında aşağılayıcı bir yorumla birlikte Facebook’a, sayfa yöneticisinin haberi ve izni olmadan eklenmiştir. İleti derhal kaldırılmıştır. Bu ileti yüzünden incinen herkesten özür dileriz. Mutlu Noeller.’
Herhangi birinin, elçilik yetkililerinin haberi olmadan ve hesabın şifresini de ele geçirmeden sayafaya nasıl olup da bir ileti yazabildiği sorusu yanıtsız kalırken, İsrail de duruma müdahale etti. Haaretz gazetesine konuşan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, “Bu iletinin siteye nasıl yüklendiğini tespit etmek ve bu tip olayların ileride tekrarlanmasını önlemek için bir soruşturma açıldı” ifadelerini kullandı. Palmor, Facebook’un gayrı resmi bir iletişim kanalı olduğuna dikkat çekerken, “Ancak insanlar bir şekilde incindiklerini hissediyorsa, özür dilemek ve sorun yaratan iletiyi silmek önemlidir. Dolayısıyla, elçilik aldığı kararda haklıdır” dedi. (RADİKAL/DIŞ HABERLER )