'Filistinliler Hz. Isa'yı linç ederdi'

'Filistinliler Hz. Isa'yı linç ederdi'
'Filistinliler Hz. Isa'yı linç ederdi'

İrlanda’daki İsrail Büyükelçiliği’nin resmi Facebook hesabında (IsraelinIreland) Hz. İsa ve Meryem’in fotoğrafı altında yazan ileti tepki çekti. İletide, ”Bir Noel düşüncesi… Eğer Hz. İsa ve Meryem günümüzde hayatta olsaydı, tıpkı güvenlikleri sağlanmayan Yahudilerin başına geleceği gibi, Beytüllahim’deki düşman Filistinliler tarafından linç edilirlerdi. Sadece bir düşünce…” yazıyordu. Gelen tepkiler üzerine ileti birkaç saat içinde Facebook’tan kaldırılırken, Dublin’deki elçilikten şu açıklama yapıldı: “Hz. İsa ve Meryem’in görseli, Filistinliler hakkında aşağılayıcı bir yorumla birlikte Facebook’a, sayfa yöneticisinin haberi ve izni olmadan eklenmiştir. İleti derhal kaldırılmıştır. Bu ileti yüzünden incinen herkesten özür dileriz. Mutlu Noeller.”
Herhangi birinin, elçilik yetkililerinin haberi olmadan ve hesabın şifresini de ele geçirmeden sayfaya nasıl olup da bir ileti yazabildiği sorusu yanıtsız kalırken, İsrail de duruma müdahale etti. Haaretz gazetesine konuşan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, “Bu iletinin siteye nasıl yüklendiğini tespit etmek ve bu tip olayların ileride tekrarlanmasını önlemek için bir soruşturma açıldı” ifadelerini kullandı. Palmor, Facebook’un gayri resmi bir iletişim kanalı olduğuna dikkat çekerken, “Ancak insanlar bir şekilde incindiklerini hissediyorsa, özür dilemek ve sorun yaratan iletiyi silmek önemlidir. Dolayısıyla, elçilik aldığı kararda haklıdır” dedi. Ancak sayfaya yakın zamanda eklenmiş Filistin karşıtı ifadeler içeren iletiler soru işareti yarattı. “Filistin Yalan Endüstrisi’ başlıklı iletide, ‘Filistin yanlısı olmak, genellikle anti-Semitizm için siyaseten doğrucu bir bahane oluşturuyor” deniliyor. ‘Gazze’deki çocuklar’ başlıklı iletide ise “Gazzeli çocuklar, masum İsrailli çocuklar, kadınlar ve erkekleri hedeflemek için nasıl füze atılacağına dair oyunlar oynuyor. Armut dibine düşer” ifadeleri kullanılıyor.
İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, olayla ilgili haberinde şu yorumu yaptı: ‘Görüntüye eşlik eden basite indirgemeci mesaj bir yana, Hıristiyanlar için kutsal bir tasvir, siyasi amaçlarla kullanılması yıpratıcı. Eğer Yahudiler için kutsal bir tasvir aynı amaçlarla yabancı bir elçilik tarafından kullanılsaydı, kesinlikle öfke yaratırdı. Hem de sadece İsraillileri değil, bunun anti-Semitik olduğunu iddia edecek dünya çapındaki tüm Yahudileri kızdırırdı.”

‘Eleştirilerin sebebi cinsel yönelimleri’


Haaretz, Dublin’deki İsrail büyükelçisi Boaz Modai ile misyon heyeti yardımcısı görevindeki eşi Nurit Tinari Modai’nin ‘sicillerini’ de hatırlattı: ‘Birkaç ay önce Kanal 10 televizyonu, Tinari Modai’nin Dışişleri yetkililerine gönderdiği e-postayı ortaya çıkardı. E-postada Tinari Modai, İrlanda’da yaşayan ve İsrail’in Batı Şeria’daki politikasını eleştiren İsraillilerin, bunu sadece cinsel yönelimleri yüzünden yaptığını savunuyordu. Hatta Tinari Modai, elçiliğin İrlanda’da yaşayıp İsrail’i eleştiren İsrailliler için harekete geçmesini ve bu kişilere dair hassas bilgilerin kamuoyuna açıklanmasını önermişti.