Filistinliler tatbikatta hedef tahtası

Filistinliler tatbikatta hedef tahtası
Filistinliler tatbikatta hedef tahtası
İsrail ordusu, Filistinlilerin evlerinin basıldığı, arama ve sahte tutuklamaların yapıldığı askeri tatbikatlar düzenliyor. İsrail'e göre bunlar normal.

Güvenlik önlemleri ve baskınlarla Batı Şerialılara hayatı zindan eden İsrail askeri tatbikatlarında da Filistinlileri hedef tahtasına koyuyor.
İsrailli insan hakları örgütü Yeş Din’in İsrail Savunma Bakanlığı’na yaptığı şikâyetler üzerine açığa çıkan bilgilere göre ordu askeri tatbikatlarda Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenleyip arama yapıyor ve insanları tutukluyor. Kobay muamelesi yapılan insanlara bunun tatbikat olduğu bile söylenmiyor. İsrail ordusu ise “Batı Şeria’da güvenliği sağlamak için ordunun talim yapması şart” diyerek uygulamayı savundu. Ordunun tatbikatlarını 2007’den beri takip eden Yeş Din, bu yıl içinde yaşanan 2 olaya dikkat çekti: 29 Mayıs’ta askerler Batı Şeria’nın kuzeyindeki Amatin Köyü’nü bastı. Saatlerce köyde dolaşıp halka korku salan askerler gece yarısından önce çekildi. İkinci olayda ise 15 asker ailesiyle iftar açan İsso Amro adlı bir kişinin evine pencereden girdi. Daha sonra komşu evin kapısını kırıp içeri giren kasklı ve zırhlı askerler gece yarısı tekrar Amro’nun bahçesine dalıp tatbikata devam etti. Her iki durumda da kişiler bunun bir tatbikat olduğu konusunda bilgilendirilmedi.
Yeş Din elindeki bir kamera görüntüsüyle de ordunun El Halil’de Müslümanlara ait bir mezarlıkta tatbikat yaptığını ortaya koydu.
Eski askerlerin işgal altındaki bölgelerde yapılan askeri faaliyetleri denetleyen ‘Sessizliği Bozmak’ adlı örgütün raporlarına göre de, özellikle militanlık faaliyetlerine karışmayan kişiler ‘hedef tahtası’ olarak kullanılıyor. Bu tatbikatlara katılan askerlerden Moran Gonen “Kapıyı kimse açmayınca daha sert vururduk. Evde silah arıyormuş gibi yapardık. Sonra da ‘şüpheliyi’ salıverirdik” derken Sagi Tal tutuklamaların gerçekçi görünmesi için baskınların kasten geceleri yapıldığını anlattı. Örgütün üyelerinden Nadav Bigelman da tatbikatların 2 amacı olduğunu kaydetti: Askerlere talim yaptırmak ve Filistinlilere hep orada olduklarını unutturmamak.
Öte yandan Yeş Din’in şikÂyetleri üzerine 28 Ekim’de örgüte mektup yazan ordunun avukatı yapılanlarda hiçbir sakınca görmediklerini belirtti. Tatbikatların ‘askerlerin o bölgeye aşina olmasını sağlamak, varlıklarını hissettirmek ve Filistinlilerle gerginliği en aza indirmek’ için gerçekleştirildiğini savunan ordunun mektubunda şu ifadelere yer verildi: “ Resmi olarak bir ülkeye ait olarak görünmeyen toprakların işgaline ilişkin yasalar, komutanın o bölgede güvenlik ve düzeni sağlaması gerektiğini söyler. Ordu da bu görevi yerine getirmek için bazen nüfusun yoğun olduğu yerlerde bile tatbikat yapmak zorunda.” Ancak ordu tatbikatlarda usul yanlışlığı yapıldığını ve askerlerin halkı korkutup mallara zarar verdiğini kabul etti.

Müzakereci ekip çekildi, Hamas intifada provası yaptı


Gazze’ye hükmeden Hamas, geçen yıl İsrail’le 8 gün süren savaşın yıldönümünde askeri gövde gösterisi yaparken işgal altındaki topraklarda yeni Yahudi yerleşim planlarıyla zora giren barış görüşmeleri bir darbe daha aldı. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, ABD ’nin arabuluculuğunda temmuzda başlayan görüşmelerde ilerleme kaydedilemediği için müzakere ekibinin istifa ettiğini duyurdu. Ancak Abbas “Müzakere ekibini ya geri dönmeye ikna ederiz ya da yeni bir heyet oluştururuz” diyerek masada olmaya devam edecekleri mesajı verdi. Filistinli başmüzakereci Saib Erekat “Geçen hafta yeni yerleşimlerin inşası gündeme gelince görüşmeleri durdurduk” ifadelerini kullandı. Erekat, İsrail’i ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bütün diplomatik çabalarını yerle bir etmeye çalışmakla suçladı. 

24 bin konut planı

Dün İsrail Konut Bakanlığı’nın 24 bin konutun yapımını öngören planlara onay verdiği ortaya çıktı. ABD’nin de tepkisini çeken bu durum karşısında Başbakan Benyamin Netanyahu, projelerin durdurulmasını emretti. Netanyahu yeni yerleşim planlarının uluslararası kamuoyunda İsrail’in İran’ın nükleer programını engelleme ve yaptırımları sürdürmeye yönelik çabalarına halel getireceğini söyledi. Enerji Bakanı Silvan Şalom ise İsrail’in gelecekte yerleşimler planlamaya devam edeceğini fakat açıklarken daha dikkatli olacağını, bütün meselenin zamanlamayla ilgili olduğunu ve ABD’nin İran’la diyalog sürecinde İsrail’in takip ettiği stratejinin çok önemli olduğunu belirtti.

‘3. intifada geliyor’

Gazze’de binlerce Hamas güvenlik görevlisi dün silahlarıyla yürüyüş yaparken Hamaslı İçişleri Bakanı Fethi Hamad, Gazze, Batı Şeria ve İsrail’deki Arapları birlikte İsrail’e karşı mücadele etmeye çağırarak “Üçüncü intifada geliyor” dedi. İsrail’in kuzeyindeki Afula’da Cenin kentinden 16 yaşında bir Filistinli de, İsrailli bir askeri otobüs durağında bıçaklayarak öldürdü. {RAMALLAH/REUTERS-AP}