Filistinlilerin protesto çadırlarına İsrail müdahalesi

Filistinlilerin protesto çadırlarına İsrail müdahalesi
Filistinlilerin protesto çadırlarına İsrail müdahalesi

Filistinliler, İsrail'in yapacağı 3 bin konutluk yerleşim birimi inşaatını protesto için bölgede dün sabah 30 çadır kurmuştu

İsrail ordusu (IDF) ve polisi, Filistinlilerin İsrail'in yerleşim politikasını protesto etmek amacıyla Kudüs'te kurduğu çadırları dün gece zorla boşaltarak en az 2 kişiyi gözaltına aldı

KUDÜS - Çadırda kalan aktivistlerden Abdullah Ebu Rahme, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Filistinlilerin 'E1' bölgesinde kurduğu çadırların derhal boşaltılması için verdiği talimat üzerine, dün akşam çadırları bastığını ve aktivistleri zorla çıkarttığını belirtti.

‘500 İSRAİL ASKERİNİN ÇADIRLARI BASTI’

Ebu Rahme, gece yarısı yaklaşık 500 İsrail askerinin çadırları bastığını, direnen aktivistlere ve gazetecilere zor kullandığını, bu esnada birkaç çadırın da yıkıldığını söyledi. Ebu Rahme, Filistin Ulusal Girişimi Başkanı Mustafa Bergusi'nin de aralarında bulunduğu aktivistlerin bazılarının tutuklandığını ifade etti.

Ebu Rahme, aktivistlerin otobüslere yerleştirilerek Kalendiye kontrol noktasına götürüldüğünü kaydetti.

3 BİN KONUTLUK YERLEŞİM BİRİMİ İNŞAATINI PROTESTO İÇİN ÇADIR KURMUŞLARDI

Filistinliler, İsrail'in 'E1' bölgesinde yasa dışı yapacağı 3 bin konutluk yerleşim birimi inşaatını protesto etmek için bölgede dün sabah “Babü-ş Şems” (Güneşin kapısı) adını verdikleri 30 çadır kurmuştu.

Şai Bölgesi Polis Bürosu'ndan yapılan açıklamada ise tahliyenin 'E1' bölgesinin askeri bölge olduğu için yapıldığı ve aktivistlerin direnmesi üzerine güç kullanıldığı ifade edildi.
İsrail hükümeti, Filistin'in Birleşmiş Milletler'de 'üye olmayan gözlemci devlet' statüsü kazanmasının ardından, tepki olarak Doğu Kudüs'te 3 bin konutluk yasa dışı Yahudi yerleşim birimi inşaatı başlatma kararı almıştı.(aa)