Filme misilleme

Filme misilleme
Filme misilleme

Pakistan ın Peşaver kentinde Adalet Hareketi, Obama maketini yaktı.

ABD, Hz. Muhammed'e hakaret eden filme tepkiler yüzünden Sudan ve Tunus'taki elçilik çalışanlarını çekerken Afganistan'da 4 ABD askeri öldürüldü.

Nakoula’nın fotoğrafı yayımlandıABD, ‘Müslümanların Masumiyeti’ filmine karşı tepkiler yüzünden Sudan ve Tunus’taki diplomatlarını çekerken misilleme saldırı Afganistan’dan geldi. Ülkedeki en büyük NATO üssü olan Helmand’daki Camp Bastion’a önceki gün düzenlenen saldırının ardından dün de Zabul vilayetindeki saldırıda 4 ABD askeri öldü, 2 asker yaralandı. Bir görgü tanığı saldırganların polis üniforması giymiş kişiler olduğunu belirtti. NATO’ya bağlı Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) yetkilisi Albay Hagen Messers, saldırıyı Taliban’a yakın oldukları tahmin edilen polislerin düzenlemiş olabileceğini kaydetti. Zabul Polis Müdürü Gulam Gilani, saldırıdan sonra NATO askerlerinin Afgan polisinin bulunduğu kontrol noktasına ateş açtığını, polislerin de karşılık verdiğini belirtti. Önceki gün Prens Harry’nin de bulunduğu Camp Bastion’a saldırıda 2 asker ölmüştü. Taliban sözcüsü Hari Yusuf Ahmedi, NATO üssüne ateş açanların Taliban ile ilgisi olmadığını belirterek “Saldırı ülkesini seven her Afganın yapabileceği bir hareket” dedi. Bu arada NATO güçlerinin Lagman’daki hava saldırısında 8 kadın öldü, 7 kadın yaralandı. 

Diplomatik tahliye 

ABD, şiddetli tepkilere karşı askeri önlemlerin yanı sıra diplomatik tedbirleri de arttırdı. ABD Dışişleri sözcüsü Victoria Nuland, Tunus ve Sudan’daki elçiliklerde çalışan diplomatların aileleri ve zorunlu olmayan personelin tahliye edildiğini ve vatandaşlara seyahat uyarısı yapıldığını açıkladı. Vatandaşlara tüm toplumsal mitinglerden uzak durmaları uyarısı yapıldı. Ayrıca diplomatik personel resmi işler için zırhlı araçlarla seyahat edecek ve Sudan’ın başkenti Hartum dışına seyahat için önceden izin alınacak. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Mısır, Suudi Arabistan, Türkiye , Britanya, Fransa, Libya ve Somali liderlerini aradı. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta filme yönelik gösterilerin devam edeceğini ancak ABD’nin düşündüğü gibi bir şiddetin yükselmeyeceğini belirterek “Pentagon, personelimizi koruyabilmek için bölgede çeşitli alanlara güçler konuşlandırdı” dedi. Panetta, duruma göre ek askeri güç gönderilebileceğini kaydedip ekledi: “Çok açıkgöz olmaya devam etmek zorundayız. Çünkü bu gösteriler birkaç gün daha devam edeceğe benziyor.” Libya ve Yemen gibi ülkelerin kabul ettiği deniz piyadelerine Sudan’ın karşı çıkmasıyla ilgili Panetta, “Ev sahibi ülkenin askeri yığınağı reddetmeye hakkı var” dedi. 

Saldırganlar yabancı 

Bingazi’de ABD konsolosluğuna saldırıyla ilgili soruşturma devam ederken şimdiye kadar 50 kişi tutuklandı. Libya Milli Genel Kongre Başkanı Muhammed el Megaryef, saldırganların bazılarının Mali ve Cezayirli olduğunu söyledi. Megaryef saldırının filme karşı kendiliğinden gelişen bir olay olmadığını belirterek “Kesinlikle ülkeye birkaç ay önce girmiş olan yabancılar tarafından planlanmış bir saldırı” dedi. Megaryef, saldırının Kaide’nin Yemen kolunun lideri Yahya el Libi’nin haziranda öldürülmesinin bir intikamı olduğunu savundu. 

Avrupa ’da film korkusu 

Filme karşı gösteriler de sürüyor. Fransa’nın başkenti Paris’teki ABD Büyükelçiliği önünde de önceki gün çok sayıda kişi filmi protesto etti. Binlerce öğrenci filmi protesto etmek için dün Afganistan’ın başkenti Kabil sokaklarını doldurdu. Çoğu öğrenci yaklaşık 1500 kişi ‘Amerika’ya ölüm’ diye bağırdı. Yemenlilerin dün ABD deniz piyadelerinin ülkeye gönderilmesini protesto çağrısı iptal edildi. Protesto eylemlerinde etkili olan kuzeydeki Husi grubunun protestodan vazgeçtiği duyuruldu. Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls da ABD karşıtı gösterileri yasaklayacaklarını belirtti.
Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, ‘Pro Deutschland’ partisinin internet sitesinde yer verilen filmin Almanya’da gösterilmesini engellemek istediklerini açıkladı.

Türk diplomatla son akşam yemeğiABD’nin Bingazi Konsolosluğu’na saldırıda ölen büyükelçisi Chris Stevens’ın saldırıdan dakikalar önce bir Türk diplomatı ağırladığı belirtildi. Times’a konuşan Libyalı güvenlik görevlileri 21.30’da meydana gelen saldırıdan önce Stevens’ın Türk bir diplomatla yemek yediğini ve ardından ona arabasına kadar eşlik edip konsolosluk binasına döndüğünü kaydetti. Görevli elçinin bunu yaparken bir tehlike hissetmediğini vurguladı. Stevens’ın saldırı sırasında sonradan Libya Savunma Bakanlığı’nda işe alınmış olan eski devrimciler ve Blue Mountain adlı İngiliz güvenlik şirketinin güvenlik elemanları tarafından korunduğu belirtildi. Kapılardan birinde görev yapan güvenlikçi saldırı anını şöyle anlattı: “Allahüekber diye sesler duydum. Belki cenaze törenidir diye düşündüm. 2 dakika sonra ses daha da yakınlaştı. Daha sonra telsizimle Amerikanların ‘Saldırı! Saldırı!’ bağırışlarını duydum. Birkaç saniyede ateş sesi duydum ve daha sonra RPG’ler ve el bombaları başladı. Bir başka görevli kapıyı açtığında AK-47 ve roketatarla öldürüldü. Her taraftan kuşatılmıştık. Çok koordine şekilde saldırdılar. Silahlı Amerikalılar kantinin çatısına koştu. Eski devrimci korumaların olduğu binaya el bombası atıldı ama patlamadı. Konsolosluğu korumak için görevliler çatıya tırmandı, saldırganlar kaçtı. Uzun sakallı silahlı kişiler beni köşeye sıkıştırdı ama Müslüman olduğum için kaçmama izin verdiler. Büyük sivil bir kalabalık saldırganları durdurmaya çalıştı ancak onlar konsolosluktakileri öldürmekte ısrarcı oldu. Saldırganlar çekildiğinde Stevens bulundu ve 01.00 civarında hastaneye götürüldü. Doktor 45 dakikalık çabanın ardından ölüm haberini verdi. İslamcı Ensar El Şeria örgütü saldırıyı üstlendiklerine dair haberleri reddetti”.

Nakoula’nın fotoğrafı yayımlandıNefret filminin yapımcısı olduğunu söyleyen ve Kaliforniya’da karakola götürülürken yüzü örtülen Nakoula Basseley Nakoula’nın fotoğraflarını İngiliz gazetesi Daily Mail bastı. Nakoula’nın film setinden yayımlanan görüntüsünde kandırarak filmde oynattığı oyuncu Anna Gurji yer alıyor. Gurji, ihanete uğradığını ve can güvenliğinden endişe ettiğini söyledi. George adında genç bir gelini oynadığını söyleyen Gurji, “George’un Muhammed olarak değiştirileceğini düşünmedim. Ortadoğu ’da insanların beni suçlamasından korkuyorum. Ben Katoliğim. Bu nedenle onlar Müslüman karşıtı olduğumu düşünebilirler. Uyumak için ilaç alıyorum. Her gün ağlıyorum. İhanete uğramış hissediyorum. Benim yüzüm filmin klibinde kaldı. İnsanlar iğrenç filmi ve beni görüyor” dedi. (WASHINGTON/KABİL / REUTERS-AP)