Filme Türkiye'den yasak

Filme Türkiye'den yasak
Filme Türkiye'den yasak

İslam dünyasını ayağa kaldıran ‘Müslümanların Masumiyeti’ filmi Türkiye ’de mahkeme kararıyla yasaklandı. Ankara 13. Sulh Ceza Mahkemesi, filmin yayından kaldırılmasına ve erişimin engellenmesine karar verdi. Kararda filmin ‘toplumsal ve dünya barışını bozabilecek niteliğe sahip olduğu’ belirtildi.

Talimat Erdoğan’dan
AB Bakanı Egemen Bağış, filmin yasaklanması konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın talimatı üzerine teknik çalışmalar yapıldığını söylemişti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, görüntülere erişimin engellenmesine yönelik mahkeme kararının dün çıktığını söyledi. Yıldırım süreci şöyle anlattı: “Başbakanımızın talimatı ve bakanlığımıza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na gelen binlerce şikâyeti dikkate alarak filmin sosyal paylaşım sitelerinde gösterilen linklerini kapatma kararı aldık. Telekom, TTNET, Türksat, Avea, Vodafone, Turkcell’e uyarılar yapıldı ve birçoğu kaldırıldı. Önceki gün mahkemeye başvurduk.”

Brezilya da yasakladı
Brezilya’nın San Paulo kentinde de mahkeme, YouTube’a filmi siteden kaldırma talimatı verdi. Ülkedeki Ulusal İslam Birliği’nin, YouTube’un sahibi Google aleyhine yaptığı şikâyeti kabul eden mahkeme, filmin din özgürlüğüne aykırı olduğuna hükmetti. Daha önce İran, Pakistan, Hindistan, Kırgızistan da filme erişimi yasaklamış, ABD, Fransa, Almanya gibi ülkeler ise filmin yasaklanmasına yönelik talepleri reddetmişti.

Film ve karikatür öfkesi mahkemelik
Mısır’ın başkenti Kahire’de filmi protesto için ABD Elçiliği önünde İncil yakan vaiz ve oğlu tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. ABD’de ise New York metrosuna asılan Müslüman karşıtı afişleri spreyle boyayan Mısır asıllı gazeteci Mona Eltahavi de tutuklandı. Afişte “Uygar insanla barbarlar arasındaki savaşta, uygarları destekleyin. İsrail’i destekleyin, cihadı yenin” ifadesi yer alıyor.(ANKARA-S. PAULO / RADİKAL-AA-AP)