Final tartışmasını Obama aldı

Final tartışmasını Obama aldı
Final tartışmasını Obama aldı
Obama ve Romney, dış politika ağırlıklı son münazaralarına çıktı. İlk tartışmada eleştirilen Obama son raunttan galip ayrılıp anketlere göre Romney'ye yüzde 30 fark attı.

FLORİDA - ABD ’de 6 Kasım’daki seçimlere sayılı günler kala Başkan Barack Obama ve rakibi Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney’nin önceki gün kozlarını yüz yüze son kez paylaştığı münazarada son golü atan Obama oldu. İlk münazarada düşük performansı nedeniyle eleştiri alan Obama, saldırgan tavrıyla ikinci münazarada büyük bir çıkış yaptıktan sonra dış politikanın konuşulduğu son raundda rakibini yere serdi. CBS’et Bob Schieffer’in moderatörlüğünü yaptığı 90 dakikalık münazarada Obama’nın Romney’e göre kendinden daha emin konuştuğu dikkatlerden kaçmadı. Suriye konusuna ağırlık verilen programda ikili muhaliflerin silahlandırılması konusunda zıtlaştı. Obama, “Nihayetinde, kendi geleceklerine Suriyeliler karar vermeli. Dolayısıyla, yaptığımız her şeyi, Suriye’deki gelişmelere elbette büyük ilgi gösteren İsrail de dahil olmak üzere, bölgedeki ortaklarımızla istişare ederek, bu konuda büyük ilgisi olan Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerle koordine ederek yapıyoruz. Ancak şunu da kabul etmemiz gerekir ki, Suriye’ye askeri anlamda daha fazla bulaşmak, ciddi bir adımdır. Bunu, kime yardım ettiğimizden, namlularını daha sonra bize ya da bölgedeki müttefiklerimize çevirecek kesimlerin eline silah vermiyor olduğumuzdan tümüyle emin olarak yapmalıyız” ifadesini kullandı. Romney ise Suriye’nin İran’ın tek müttefiki olduğunu ifade ederek Esad iktidarının bitmesinin önceliği olduğunu söyledi.

Nükleer İran olmaz

Askeri müdahaleye dahil olmak istemediğini belirten Romney, “Bizim açımızdan doğru yol, Suriye’deki sorumluluk sahibi tarafları tespit edip, organize etmek, onları Suriye’de liderliği üstlenebilecekleri, hükümet şeklinde olmasa bile konsey tarzı bir oluşumda toplamak ve kendilerini savunmaları için gerekli silahlara sahip olduklarından emin olmak için ortaklarımızla beraber ve kendi kaynaklarımızı kullanarak çalışmak” dedi. İran konusunda ise Obama, askeri müdahaleyi son çare olarak düşündüğünü ancak tüm seçeneklerin masa olduğunu vurguladı Romney ise “İran’a baskıyı arttırmalıyız. Bu bir çözüm. Tabii ki askeri müdahale son başvuracağımız şey” diye karşılık verdi. Her iki siyasi de, ‘saldırı halinde ABD’nin İsrail’in arkasında olacağını’ belirtti.

Bin Ladin gafı
CNN anketine göre, Obama Romney’i yüzde 48’e yüzde 40’la yendi. CBS ise oranı yüzde 53’e yüzde 23 verdi. Bu arada moderatör Bob Schieffer’ın bir gafı da yankı uyandırdı. Schieffer, Pakistan’la ilgili bir soru sormak istediğinde, “Osama bin Laden” (Usame bin Ladin) yerine “Obama bin Laden” dedi. Obama, hatayı fark etse de tepki göstermedi. (ap-aa)

 

‘1917’ye göre atımız ve süngülerimiz de az’
Kendisini dış politikada ‘tutarsızlıkla’ suçlayan rakibine karşı Romney’nin, Obama’yı “Tek gündemin bana saldırmak” diye suçladığı münazaradaki konuşmalar zaman zaman salonda gülüşmelere neden oldu. Obama, Romney’nin “Bizim donanmamız 1917’den itibaren küçüldü” sözlerine “Evet, ayrıca artık daha az at ve süngümüz var” espirisiyle karşılık verdi. Obama nükleer denizaltıları olduğunu sözlerine ekleyerek Romney’e yüklendi. Bu atışma sosyal medyada yankı uyandırdı ve Romney’nin bu sözleriyle dalga geçen fotomontajlar internet sitelerinde yayınlandı.