Firari Cohar teknede yakalandı

Firari Cohar teknede yakalandı
Firari Cohar teknede yakalandı

Boston halkı gece yarısı ellerinde bayraklarla sokağa dökülüp ABD, ABD sloganları atarak kutlamalar yaptı.

Boston zanlısı Cohar, bahçesindeki tekneye gizlendiği Watertown sakininin ihbarı üzerine yaralı ele geçirildi. Obama, "Yanıtlanacak çok soru var" dedi.

BOSTON / AP-REUTERS-BBC

ABD ’de Boston saldırısının Çeçen kökenli zanlıları Tsarnayev kardeşlere yönelik operasyon cuma yerel saatle 20.45’te tamamen sona erdi. Ağabey Tamerlan’ın polisçe öldürülmesi sonrası kardeş Cohar, Watertown’da bir evin bahçesinde gizlendiği teknede yaralı ele geçirildi. Cohar’ı tekne sahibi David Henneberry fark etti. Henneberry, 18.00’de halkın evden çıkmasına izin verilmesinden 1 saat sonra sigara için bahçeye çıktığında, tentesinin bozulduğunu ve çevresinde kan olduğunu fark ettiği teknesini kontrole gitti ve içeride kanlar içinde yatan Cohar’ı gördü. Henneberry’nin ihbarı üzerine FBI, SWAT ve polisten oluşan 1000 kişilik ekip, çevre binaları tahliye edip evin etrafını sardı. Termal kameralı helikopterle zanlı saptanıp tente robot aracılığıyla kaldırılırken, 1 saat süren bir silahlı çatışma yaşandı. Polisin ‘Ellerin havada dışarı çık’ çağrısı üzerine teslim olan Cohar’ı, ekipler tekneye girip yakaladı. Cohar’ın kurtulamayacağını anladığı ve çok kan kaybetip zayıf düştüğü için teslim olmayı seçtiği belirtildi. Boynundan ve bacağından ağır yaralanan Cohar, ağabeyinin hayatını kaybettiği hastanede yoğun bakıma alındı.
Sıcak saatlerin bitmesiyle ‘kutlama saatleri’ başladı. Twitter’da Belediye Başkanı Tom Menino ‘Yakaladık onu’, Polis Müdürü Ed Davis ‘Boston polisi olmanın gururunun yaşandığı bir gün’ yazarken, polisin resmi sayfasındaki mesaj şöyleydi: ‘ELE GEÇİRİLDİ! Av sona erdi. Arama bitti. Terör sona erdi. Ve adalet kazandı. Zanlı gözaltında.’
Başkan Barack Obama ise “Bu trajedinin önemli bir sayfasını kapattık” derken, ‘konunun henüz kapanmadığı’ mesajı verdi: “Ulus olarak Boston halkına borçlandık. Şehirlerini hedef alan acımasız saldırıya kararlılıkla yanıt verdiler. Amerikalılar olarak terörü reddettik. Ülkemizin karakterini bir kez daha gördük. Ancak hâlâ yanıtlanmamış birçok soru var. ABD’de büyüyüp okuyan, toplumumuz ve ülkemizin parçası olan gençler niye böyle bir şiddete başvurdu? Saldırıları nasıl planlayıp gerçekleştirdiler? Yardım aldılar mı? Kurban aileleri bu cevapları hak ediyorlar.”

‘FBI izliyordu, şimdi terörist diyor’

Tamerlan’ın FBI için ‘tanıdık’ çıkması ve anne Zubeidat’ın ‘tuzak kuruldu’ iddiası soru işareti yarattı. FBI Tamerlan’ın 2011 başında üçüncü bir ülkenin talebiyle ‘radikal İslamcı olduğu’ gerekçesiyle sorgulandığını, ‘terörist faaliyete rastlanmaması’ üzerine soruşturmanın kapatıldığını açıkladı. Anne Zubeidat ise FBI’ın, Tamerlan’ı internet paylaşımları nedeniyle epeydir izlediğini iddia etti: “FBI yetkilileri eve gelip Tamerlan’ın radikal biri olduğunu söyledi. Hayatındaki her ayrıntıdan haberdarlardı. Şimdi terörden bahsediyorlar. Onlara tuzak kuruldu.”

Miranda hakları olmayacak

Cohar’ın yakalanmasının ardından gözler, hayatta kalması durumunda başlayacak yargı sürecine çevrildi. Adalet Bakanlığı, ‘kamu güvenliği istisnası’ gerekçesiyle Cohar’ın sanık haklarından yararlandırılmayacağını açıkladı. Bakanlık, ‘yüksek değerli gözaltı’ olduğunu duyurduğu Cohar’ın ‘Miranda haklarından’ faydalanamayıp özel bir federal sorgu ekibince gizli olarak sorguya çekileceğini belirtti. Adalet Bakanı’nın iznine tabi olan ‘kamu güvenliği istisnası’, sanıkla sadece sınırlı sayıda güvenlik görevlisinin görüşmesine ve arama izni olmaksızın delil toplanıp bunların daha sonra savcılık tarafından mahkemeye sunulmasına imkân tanıyor. Filmlerden bilinen ‘Sessiz kalma hakkına sahipsin’ cümlesiyle başlayıp sanığa polis sorgusunda susma da dahil, sahip olacağı hakların okunması ve avukat sağlanmasına ilişkin ‘Miranda hakları’, 1966’da ABD hukukuna girdi.
İdam-düşman savaşçı olur mu?
Bu arada Cohar’ın suçlu bulunursa idam edilip edilmeyeceği de tartışılmaya başlandı. Massachusetts eyaletinde idam cezası yok ama dava federal yargıya taşınırsa Cohar idam alabilir. Davanın hangi mahkemede görüleceği henüz açıklanmadı. Öte yandan Cumhuriyetçi senatörler John McCain ve Lindsey Graham’ın, Cohar’ın ‘düşman savaşçı’ ilan edilmesi talebi tepki çekti. Hukukçular, bir ABD vatandaşının, ülkede işlediği suç için ‘düşman savaşçı’ ilan edilmesi talebini ‘hukuk cehaleti’ diye eleştirdi.