'Firavun Mursi'ye öfke büyük

'Firavun Mursi'ye öfke büyük
'Firavun Mursi'ye öfke büyük
Gazze ateşkesiyle övgü alan Mursi yetkilerini artırınca firavunlukla suçlandı. Eylemlerde İhvan ofisleri yakıldı. Mursi ise "Amacımız devrimi korumak" dedi.

KAHİRE- AP-REUTERS- İsrail ile Hamas arasında ateşkes arabuluculuğunu üstlenerek uluslararası alanda parlayan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, dış politikadaki bu başarılı hamlesi ardından içeride protestolarla karşı karşıya. Mursi’nin emir ve kararlarını mutlak hale getirip kurucu meclisin de yargı kararlarının üzerinde sayılmasını öngören değişikler muhalefetin tepkisini çekti. Müslüman Kardeşler kökenli Mursi’yi ‘yeni Mısır firavunu’ olup iktidarını pekiştirmeye çalışmakla suçlayan muhalifler, halka yaptığı milyonluk protestolar çağrısı pek çok kentte karşılık buldu. İsyandaki çatışmalarda gözlerini kaybeden pek çok eylemciye atfen ‘Özgürlüğün Gözleri’ adı verilen eylemler kapsamında Kahire’de Tahrir Meydanı’nda toplanan muhalifler, ‘Mursi’nin devrik diktatör Mübarek’i bile geçtiğini’ savundu. Vefd Partisi, Kifaye Hareketi ve 6 Nisan Hareketi gibi pek çok gruptan binlerce gösterici, kurucu meclisin dağıtılmasını ve yeniden ulusal diyalog başlatılmasını talep etti. Mursi yanlıları ise ‘Halk kararlarını destekliyor’ sloganı eşliğinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplandı. Mursi de sürpriz şekilde taraftarlarına hitap etti. Değişiklikleri ‘devrimin geleceğini güvence altına almak amacıyla yaptığını ve devlet kurumlarında eski rejimin altyapısının imha edileceğini’ savunan Mursi “İleriye doğru yürüyüşümüzü kimse durduramayacak. Ben görevimi Allah’ı ve ulusu memnun etmek için yapıyorum. Kararlarımı herkese danışarak alıyorum” deyip şu mesajı verdi: “Özgürlük, demokratik dönüşüm ile siyasi , sosyal ve ekonomik istikrarı amaçlıyoruz. Bir parti veya görüş değil sizin için buradayım. Birlik olmalıyız çünkü yolsuzlukla mücadele ediyoruz ve devrim devam ediyor.”
Süveyş, İsmailiye ve Port Said’de de İhvan’ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) ofisleri yakıldı. İskenderiye’de muhaliflerin HAP’ın ofisini bastı, taraflar birbirlerine taşlar ve sopalarla saldırdı, 15 kişi yaralandı.
Hukuk devleti tehlikede
 
Mursi’ye en sert tepki seçimdeki rakibi Muhammed Baradey’den geldi: “Mursi tüm devlet gücünü eline geçirdi. Kendisini firavun atadı. Devrime darbenin vahim sonuçları olacak.” dedi. Hakimler Birliği ‘Hukuk devleti tehlikede’ dedi. Anayasa Mahkemesi’nin de ‘anayasanın altını oyduğu’ gerekçesiyle Mursi’yi azletmeyi görüştüğü iddia edildi. Mursi’ye AB ve BM’den de ‘demokrasiye saygı’ çağrısı geldi. Mursi’nin hristiyan danışmanlarından Samir Morcos da kararlara tepki olarak istifa etti.


Muhammed Mursi’nin yeni kararları:
 
Cumhurbaşkanı ‘devrimi korumak’ amacıyla istisnai kararlar alma yetkisine sahip olacak. Cumhurbaşkanı’nın geçmiş kararları ile aldığı tüm kararlar ve anayasal düzenlemeler, yeni anayasa tamamlanana ve meclis seçimleri gerçekleşene dek nihai kabul edilecek ve herhangi bir merci tarafından durdurulamayacak.
Anayasa taslağını 5 Aralık’ta tamamlaması gereken Anayasa Komisyonu’na 2 ay daha zaman tanındı. Anayasa tamamlanıp referandumla kabul edilene dek genel seçimler düzenlenmeyecek. Anayasa referandumda onaylanırsa, 2 ay içinde seçimler yapılacak.
Başsavcı, cumhurbaşkanı tarafından 4 yıllığına seçilecek. Ayrıca Başsavcı, Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan gösterilerde halka saldıran ve çok sayıda kişinin ölümünden sorumlu tutulan isimleri soruşturma ve yeniden yargılama yapma yetkisine sahip olacak.
Mursi, ‘kavgalı’ olduğu Mübarek döneminin Başsavcısı Abdülmecid Mahmud’u da azledip sevk edip yerine Talat İbrahim’i atadı. Mursi’nin Vatikan’a elçi atadığı Mahmud, güvenlik görevlilerini aklamakla suçlanmıştı. Ancak Mahmud, yargıya başvurup görevine geri dönmüştü.
Yargı kurumlarının Halk Meclisi, Şura Meclisi ve Anayasa Komisyonu’nu feshetme yetkisi ellerinden alındı
Devrim esnasında ölenler ‘şehit’ kabul edilecek ve ailelerine de maaş bağlanacak. Yaralılara da şehit maaşı verilecek.