First Lady Obama'nın kıyafeti Suudi Arabistan'ı karıştırdı

First Lady Obama'nın kıyafeti Suudi Arabistan'ı karıştırdı
First Lady Obama'nın kıyafeti Suudi Arabistan'ı karıştırdı
Suudi Arabistan'ın yeni kralı Salman'la görüşmek ve taziyelerini iletmek için başkent Riyad'a giden ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'nın örtünmemesi ülkede tepki çekti.

RADİKAL - ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Kralı Abdullah’ın ölümü nedeniyle taziyelerini iletmek ve yeni Kral Selman ile buluşmak üzere dün Hindistan’dan Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a geçti.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Obama, havalimanında Suudi Kralı Selman, Veliaht Prens Mukrin bin Abdülaziz, ikinci Veliaht ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif’in yanı sıra birçok bakan, prens, askeri ve üst düzey yetkili tarafından resmi törenle karşılandı. Obama’ya gezisinde First Lady Michelle Obama’nın yanı sıra ABD üst düzey istihbarat ve askeri yetkilileriyle birlikte Bush ve Clinton döneminin üst düzey isimleri de eşlik etti.

Kral Abdullah öldü, Suudi Arabistan'da yeni kral açıklandı


DEVLET TELEVİZYONU BUZLADI

Öte yandan, Michelle Obama ziyarette pantolon üzerine uzun bir ceket giymeyi tercih ederken, bazı Batılı kadın konukların yapmış olduğu gibi başını örtmedi. Başkent Riyad'daki törende bazı üst düzey Suudi yetkililerin Michelle Obama'nın elini sıkmadığı görüldü. Kimi Suudi sorumlular ise ABD'li First Lady'nin elini sıkmaktan çekinmedi.

Ülkedeki birçok kişi Twitter üzerinden Michelle Obama'ya tepki gösterdi. Suudi kullanıcılar, First Lady Obama'nın Endonezya ziyaretinde başını örttüğüne dikkat çekerek, "Neden Suudi Arabistan'da örtünmedi" sorusunu sordu. Suudi Arabistan devlet televizyonunun Michelle Obama’nın yüzünü yayın sırasında buzladığı öne sürülse de, bu iddia yalanlandı.

Obama programını değiştirerek Suudi Arabistan'a gidiyor


İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE RAĞMEN...

Obama’nın delegasyonunda, Dışişleri Bakanı John Kerry ve CIA Direktörü John Bennan da yer aldı. Siyasi yorumcular, böylesine üst düzey bir heyetle Riyad’a giden ABD’nin insan hakları ihlallerine rağmen Suudi Arabistan’a verdiği önemi vurguladığını belirttiler. Petrol politikalarının yanı sıra terörle mücadelede de Suudiler, ABD’nin önemli bir müttefiki.


  http://www.radikal.com.tr/128149612814967

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Clear rumuzlu yorumcu - Didem 85

  İnsanlara İslamofobik fırsatçılar diye iftira atmadan önce konu hakkında biraz bilgi edin. Evet türbanın *yasalarla* zorlatıldığı ülke sayısı az, ama bir sürü ülkede zorlatma yasalarla değil toplum baskısıyla ve terörle oluyor. Saydığın ülkeler arasında Irak'ta, Suriye'de sadece terör örgütleri değil yobaz vatandaşlar da hem akrabaları olan kadınları, hem toplumdaki diğer kadınları türbana zorluyor. Filistin'de Hamas Filistinli kadınlara baskı kuruyor. Pakistan, Yemen, Libya, Afganistan, Sudan yine toplum ve terör örgütleri. İran'da türban zorunlu, tüm kadınlar mecburen takıyor, türbanın takılış şeklini beğenmeyen, çok saçın göründüğünü düşünen bazı suçluların kadınların suratına asit attıkları haberlerini okuyoruz, fotoğrafları görüyoruz. O kadar gitmeye bile gerek yok, Türkiye içinde bir araştırma yap bakalım kaç türbanlı kadın kendi isteğiyle türbana girmiş, kaçı ailesi, eşi tarafından söylendiği için. Ufacık kız çocuklarının türbanla okula gittiklerini görüyoruz artık, sence o yaştaki çocukların hepsi ya da çoğu isteğiyle mi türban takıyor, yoksa annesi-babası söylediği için mi? Bir konu hakkında gerçekleri söylemek ve bu gerçekleri eleştirmek -fobi değildir.

  Eşinden daha cesur. - Elif26

  Kendi isteği, özgür iradesi ile örtünen kadına lafım yok. Arkasında gösterilen nedene karşı çıksam, eleştirsem bile elbette sonunda herkesin kendi bileceği iştir. Ama bu ülkelerdeki yasalarla ve/ya da toplum baskısıyla kadına türbanı, çarşafı dayatma düpedüz ultra kadın düşmanlığı. Bunu bir kadının kabul etmemesi güzel.

  Asıl Sapkınlık Fırsatçılık Bilip, Genelleme yapanda. - Clear

  Yine aslında MİKROP GİBİ YAYILAN İslamofobidir. Türkiye, Bosna,Kosova, Malezya,Katar, Yemen,BAE,Tunus, Suriye, Irak da müslüman ülkeler, hangisinde böyle bir zorunluluk muamele anlayışı var? Mal bulmuş magrip gibi fırsatçılık yapışınız, cımbızlama uzmanlığınızdan ve strawman mantığınızın utanmazca sınır tanimazlığından mı kaynaklanıyor? Siz önce kendi abes huylarınızla alay edin.

  Hayır da neden örtsün ki zaten? - user698105

  Anlamadığım insanların neden başını örtmesini beklediği zaten. Tam tersi bir durum olsa Suudi Kral ve eşi ABD'ye Obamalar'a ziyarete gitse başını açması mı beklenecek?

  .... - amaurot

  Bayan Obama'nın fendi Suudi şeriatını nasıl da yenid !... örtü ardına gizlemeye çalışsalardı bayan Obamayı cüret edebilirler miydi? ABD inayeti olmasa Suudiler ne halde olurdu şimdi? Mişel Obamayı Suudi kralları tepetaklak ettiren bu görüntüyü verdiği için kutlarız!

  Arap kültürü... - drozer

  Bunları anlamak zor. Gider Paris'te caddenin ortasında, trafiği, yaya geçişini tıkayarak namaz kılarlar ve "ibadet özgürlüğü" olduğundan dem vururlar. Ama Obama'nın karısının "başını örtmeme özgürlüğünü" kabul etmezler. Herşeye kendi gözlüğünden bakan, çağdışı bir zihniyet...

  100% sapkınlık! - zebda

  kadını buzlamışlar tv de..oysa tamamen kapalı vucudu başı dışında..işte sapık arap zihniyetinden filizlenmiş islami akımlar da dünyaya böyle bir mikrop gibi yayılıyor! islamcılar kızmayın canım! lafım suudilere, islam danimarkalılara gelse jupiterde namaz kılınırdı falan !:)))