'First lady' siyasete liste başından girdi

'First lady' siyasete liste başından girdi
'First lady' siyasete liste başından girdi
Venezuela'da Başkan Nicolas Maduro  "Celia Flores halkın ve Cojedes devrimci hareketinin talebiyle ulusal meclise savaşmaya gidiyor" sözleriyle eşinin adaylığını açıkladı. Celia Flores listede en ön sırada yer aldı

RADİKAL - Venezuela’da 6 Aralık'ta yapılacak meclis üyesi seçimlerinde Başkan Nicolas Maduro'nun eşi Celia Flores, Chavezci Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi PSUV'un listebaşı adayı oldu.

Başkent Karakas'ta düzenlenen ve parti delegelerinin katıldığı Büyük Vatanseverlik Cephesi (Gran Polo Patriotico-GPP) toplantısında  konuşan Maduro, “Celia Flores halkın ve Cojedes devrimci hareketinin talebiyle ulusal meclise savaşmaya gidiyor” sözleriyle eşinin adaylığını açıkladı.

First Lady (başbayan) yerine “Birinci savaşçı” deyimini kullanan Maduro, toplantıda PSUV'un ülke çapındaki adaylarını da açıklarken, bu yılki seçimlerin, Chavez'in 2013 martından sonra yapılan seçimlerden çok daha sert geçeceğini söyledi.

PSUV'un sadık bir neferi olarak bilinen Celia Flores, 1999 yılında Hugo Chavez'in avukatlığını yapmaya başlamış 2013 yılında ölümüne kadar bu görevini aralıksız sürdürmüştü. Ancak Flores'in politik hayatı çok daha önce 1992'de Chavez'in de içinde olduğu iktidara karşı ayaklanan isyancı askerlerin savunmasına katılmasıyla başladı. Daha sonra  1997 'de  Chavezle birlite Bolivarcı Devrimci Hareket (MVR)'nin kurucuları arasında yer aldı. Bir yıl sonra  Hugo Chavez'in %56 oyla ilk kez başkan olmasıyla 2000 ve 2005 yıllarında üstüste iki kez milletvekili seçildi ve ikinci döneminde Venezüella’nın ilk kadın meclis başkanlığı görevini yürüttü. 2007'de MVR'nin lağvedilmesiyle yerine kurulan PSUV içinde yer aldı. 2012'de Chavez tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atandı. 15 Haziran 2013'de Nicolas Maduro ile evlendi. (dha/ Canan KAYA)