Fisk: Rusya Palmira'da zafer kazanmak istiyor

Fisk: Rusya Palmira'da zafer kazanmak istiyor
Fisk: Rusya Palmira'da zafer kazanmak istiyor
Ortadoğu uzmanı İngiliz gazeteci Robert Fisk, Rusya'nın Suriye'ye müdahil olmasının sebeplerinden birinin Palmira antik kentini geri almak olduğunu öne sürdü. Fisk'e göre, bu, Rusya için sembolik önem taşıyor.

RADİKAL - İngiliz Independent gazetesinin tecrübeli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Rusya'nın Suriye'deki hedefleri konusunda bir yazı kaleme aldı. Fisk, Rusya'nın Suriye'ye müdahil olmasının sebebinin yalnızca Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile "dayanışmak" ya da Tartus'ta bulunan Rus üsleri olmadığını iddia etti ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir zafer istediğini belirtti. 

Suriye ordusunun önceliğinin Palmira'yı IŞİD'den geri almak olabileceğini ifade eden Fisk, avcı bombardıman uçaklarının, füzelerinin ve 'büyük olasılıkla' T-90 tanklarının çöle hazırlandığını yazdı. Palmira'yı kurtarma operasyonunun üç hafta içinde başlayabileceğini aktaran Fisk, Ortadoğu'daki tüm çatışmaların ' zaman çizelgesinin dışına çıktığını' belirterek, operasyonun Kasım'da başlayabileceğini öne sürdü. 

Antik Palmira kenti sorumlu arkeoloğu öldürüldü

BATI İÇİN UTANDIRICI BİR DERS

“Palmira geri alınması gereken bir inci, çünkü dünya - mutlak duyarsızlıkla onun insanlarından çok kalıntıları konusunda endişe ediyor – kentin Mayıs’ta IŞİD’in eline düşmesini ‘halifelik’ için büyük bir başarı olarak kabul etti” diyen Fisk, Palmira’nın Rusya’nın öncülüğünde kurtarılmasının Batılı liderler için ‘utandırıcı bir ders’ olacağını belirtiyor.

IŞİD Palmira'daki tapınağı patlatma görüntülerini yayınladı

Palmira’nın kurtarılmasının ardından Halep, İdlib ve Rakka’da operasyonlara başlanabileceğini kaydeden Fisk, Rusya ve Suriye’nin planlarını yapmış olması durumunda, IŞİD’in başkent Şam merkezine saldırabileceğini aktarıyor.

'Rusya, İran, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır Ekim'de buluşabilir'

Cameron: Esad Suriye'de geçici hükümetin parçası olabilir

Esad: Eğer mültecilerin kaderi Avrupalıları endişelendiriyorsa, teröristlere desteklerini kessinler

Palmira'daki yıkımı izleyen arkeolog yaşadıklarını anlattı