Fransa basınında Akçakale gelişmeleri

Fransa basınında Akçakale gelişmeleri
Fransa basınında Akçakale gelişmeleri
Le Monde gazetesi, öğle saatlerinde çıkan yarınki sayısında, "Türkiye ilk defa Suriye'ye yanıt verdi" başlığı ile yer verdi.

Fransız gazeteleri, Akçakale'ye top mermisi düşmesi ve ardından yaşanan gelişmeleri uluslararası haber ajanslarından derlediği haberlerle ayrıntılı bir şekilde bugün okuyucularına duyurdu.

Le Monde gazetesi, öğle saatlerinde çıkan yarınki sayısında, “ Türkiye ilk defa Suriye'ye yanıt verdi” başlığıyla verdiği haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türk yetkililerin Suriye'ye yönelik sert açıklamalarına geniş yer verdi.

Le Monde, ABD ve NATO ülkelerinin, saldırının ardından Türkiye'ye verdikleri desteğe de ayrıntılı bir şekilde sayfalarında yer verdi.

Le Figaro gazetesi ise, “Şam ve Ankara arasında gerilim artıyor” başlığıyla verdiği haberde, Akçakale'ye Suriye'den atılan top mermisinin düşmesinin ardından NATO'nun acilen toplandığını ve ittifak üyesi Türkiye'ye destek verdiğini duyurdu.

Le Parisen gazetesi, “Suriye ve Türkiye arasında gerilim” başlığıyla verdiği haberde, Suriye'nin bir Türk jetini düşürmesinin ardından dünkü saldırıyı “iki ülke arasındaki en ciddi kriz” olarak yorumladı.

Türkiye'nin Suriye'ye derhal verdiği yanıta ve NATO'dan gelen desteğe dikkati çeken gazete, ABD yönetiminin Türkiye'ye verdiği güçlü destek mesajına da atıfta bulundu. (aa)