Fransa çark etti

Fransa çark etti
Fransa çark etti
Hollande, Suriye krizinde tavır değiştirip "Muhalifleri silahlandırmak için çok erken. Silahların yanlış ellere geçmeyeceğinin garantisi yok" dedi.

Britanya ile birlikte iki hafta öncesine kadar Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasını savunan ancak AB ’den yeşil ışık alamayan Fransa , ani bir tavır değişikliğine gitti. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, muhaliflere silah sağlamak için ‘çok erken’ olduğunu belirtti. Hollande, “Durumun muhalifler tarafından tamamen kontrol altına alındığından emin olana kadar bunu yapmayacağız. Şu anda silahların yanlış ellere geçmesini önleyecek bir garanti yok” ifadelerini kullandı. Hollande, silahların ‘meşru muhalifler’ tarafından kullanılacağı ve ‘teröristlere’ ulaşmayacağı konusunda garanti beklediklerini vurguladı. Fransa lideri, uluslararası toplumun ‘ Suriye lideri Beşşar Esad’ın devrilmesi ve şiddetin durması konusunda daha iyi yardımda bulunabilmesi için muhaliflere aralarındaki bölünmeleri gidermeleri çağrısı da yaptı. Fransa ve Britanya, süresi 1 Haziran’da dolan ve 3 ayda bir yenilenen AB ambargosunun kalkması gerektiğini savunurken, ‘Şam’ın da İran ve Rusya’dan silah aldığına’ dikkat çekmişti.

İç bölünme ve Nusra kaygısı

Ancak Batı’nın en büyük kaygısı ise ABD ’nin terör örgütü saydığı Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nin ‘silahları ele geçirmesi.’ Nitekim Hollande’ın ‘çarkında’, kendi açıklamasında da yer verdiği gibi muhaliflerin iç bölünmesi sonucunda Nusra’nın gittikçe güçlenmesinin etkili olduğu yorumu yapıldı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz El Hatib, hafta başı istifa ederken Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) SMDK’nın başbakan seçtiği Ghassan Hitto’yu tanımadığını açıklamıştı.

‘Muhalife BM koltuğu verilmez’

Öte yandan Arap Birliği’nden sonra muhalefetin BM’de de Suriye’nin ‘koltuğunu almasına’ Rusya’dan tepki geldi. BM Temsilcisi Vitali Çurkin SMDK’ya temsil imkânı verilmesinin BM’nin itibarını zedeleyeceğini savundu: “BM hükümetler arası bir kurumdur. Meşru süreçten geçmeyen muhaliflere BM’de koltuk vermek doğru değil. Buna kesinlikle karşıyız ve bu girişimi kararlı şekilde reddedeceğiz. Zaten bu talebin BM’den destek bulacağını da sanmıyorum.”