Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: İngiltere olmadan operasyona hazırız

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: İngiltere olmadan operasyona hazırız
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: İngiltere olmadan operasyona hazırız
Fransa, İngiltere'nin askeri operasyon düzenlenmesi sürecinde geri adım atmasının ardından Beşşar Esad rejimine karşı tavrını koruyacağını açıkladı.

Fransa, İngiltere’nin parlamentoda Suriye ’ye yönelik askeri operasyonu reddetmesinin ardından, ‘Esad rejimine karşı tavrını değiştirmeyeceğini’ belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, ‘her ülkenin bağımsız olarak operasyona katılabileceğini' belirtti.

Le Monde gazetesine konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, “Suriye’ye karşı cezalandırıcı sert bir tepki ortaya koymak istediklerini ve bu kapsamda Fransa’nın müttefikleriyle yakın işbirliği içinde olacaklarını” söyledi.

‘Fransa’nın İngiltere olmaksızın askeri müdahalede bulunup bulunmayacağı’ sorulan Hollande, “Evet, her ülke operasyona katılıp katılmama konusunda bağımsızdır. Bu durum İngiltere için olduğu gibi Fransa için de geçerli” dedi.


OPERASYON İÇİN TARİH VERDİ
Hollande, Suriye'ye yönelik askeri operasyonun zamanlamasına da atıfta bulunarak, Fransa'da parlamentonun Suriye gündemiyle acil olarak toplanacağı çarşamba gününden önce de gerçekleşebileceğini söyledi.

Suriye'ye müdahale için bütün seçeneklerin masada olduğunu söyleyen Hollande, kimyasal saldırının Suriye halkı üzerinde onarılamaz hasarlar bıraktığını ve kesinlikle cezasız bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Hollande, "Suriye'yi özgürleştirecek veya diktatörü devirecek bir uluslararası müdahale yanlısı değilim ancak kendi halkına karşı telafisi mümkün olmayan zararlar veren rejim cezasız bırakılmamalı" dedi.


BM HEYETİ HASTANEDE
Şam’daki incelemelerini sürdüren ve yarın Suriye’den ayrılacak olan Birleşmiş Milletler (BM) Kimyasal Silah Denetleme Heyeti, incelemelerinin dördüncü gününde, Şam’da hükümet kontrolündeki bölgede bir hastaneye gitti. Görgü tanıkları, heyet üyelerinin zırhlı yelekler giymediklerini belirtti.


İNGİLTERE VE ALMANYA KATILMIYOR
İngiltere Parlamentosu’nda dün yapılan oylamayla Suriye’ye olası bir müdahalede İngiliz askeri güçlerinin de bulunması reddedilmiş, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise ülkesinin Suriye'ye yönelik bir askeri müdahalenin içinde olmayacağını söylemişti.

Neue Osnabruecker Zeitung gazetesine konuşan Westerwelle, "Bizden ne böyle bir müdahale talep edildi ne de tarafımızdan değerlendirildi" dedi.


Radikal.com.tr ve Ajanslar