Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'dan birlik ve beraberlik çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'dan birlik ve beraberlik çağrısı
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'dan birlik ve beraberlik çağrısı
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Charlie Hebdo katliamı zanlılarını yakalama operasyonu esnasında yaptığı açıklamada birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

RADİKAL - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki alarm düzeyinin en yüksek düzeyde olduğunu ve tüm Fransa vatandaşlarını korumak zorunda olduklarını vurguladı. Birlik ve beraberlik çağrısı yapan uluslararası bir dayanışma sergilendiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Hollande şunları kaydetti:

“Yayılmak istenen korku havasına karşı vatandaşlarımızı korumak zorundayız. Tüm vatandaşlarımızın koruma altında olduğunu vurgulamak zorundayız. Bu tür eylemlerin tekrar etmesini engellemek zorundayız. Aralık ayında birçok saldırılar oldu ve yeni olayların provokasyonları olabilir, iletişimimizi arttırmak zorundayız. Bu işle görevli olanların güveliği sağlamak zorunda. Uygun bir şekilde gösteri düzenlenmesi konusunda önlemleri artırmalıyız. Pazar günkü toplantıya bir çok vatandaşımızın katılacağını düşünüyoruz. Vatandaşlarımız kalabalık olarak katılmak zorundaysa onların güvenliğini sağlamak bizim asli görevimizdir.”

Charlie Hebdo saldırısına karşı dünya Müslümanlarından #JeSuisAhmed tepkisi


Saldırının olduğu gün duygularını tam olarak ifade edemediğini belirten Hollande :

“Uluslararası bir dayanışma sergileniyor öncelikle Avrupa ülkelerinden …Çünkü hepimiz bu konuyla ilgiliyiz dost ülkelerde de bu tür saldırılar düzenlendi. Bu ülkelere de böyle saldırılar düzenlenebileceği düşüncesindeyim. Başbakanımız gerekli girişimlerde bulunuyor. Bilgi alışverişi yapılıyor. Bu da çok önemli bir konu. Yapacağımız tüm çalışmalar Avrupa’yı kapsayacak şekilde olmalıdır" dedi.

Kurt Westergaard: Karikatürle eleştirmeye devam etmeliyiz

Charlie Hebdo saldırganlarını yakalama operasyonu sürüyor

BİZİ TEHDİT EDEN OLAYLAR KARŞISINDA BİRLİK OLUŞTURABİLİRİZ

Pazar günkü gösterilerle ilgili güvenliği sağlamak zorunda olduklarını ve Fransa’daki tüm vatandaşların pazar günkü gösteriye davetli olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı: “Fransa’nın değerleri ve önem verdiği gerçekler vardır ve devlet olarak bu değerleri korumaya çalışmaktadır. Bir anda birlik olma başarısını gösterebilir. Bazı korku salan olaylar karşısında geri çekilmez, bizi tehdit eden olaylar karşısında birlik oluşturabiliriz. Fransızların devletine güven duyarak yaşamasını sağlayabiliriz“ dedi. (Engin Akgürbüz - Özge Düzgün/ DHA)