Fransa Cumhurbaşkanı'nın uçağına yıldırım çarptı

Fransa Cumhurbaşkanı'nın uçağına yıldırım çarptı
Fransa Cumhurbaşkanı'nın uçağına yıldırım çarptı
Fransa'nın resmen göreve başlayan Cumhurbaşkanı François Hollande, ilk resmi gezisinde kötü bir sürpriz yaşadı.

Fransa'nın resmen göreve başlayan Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Almanya Başbakanı Angele Merkel ile görüşmek için Berlin'e gittiği uçağa yıldırım isabet ettiği bildirildi.

Fransa Savunma Bakanlığı Sözcüsü Gerard Gachet, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmek için Berlin'e gittiği sırada uçağına yıldırım düşen Hollande'ın başka bir uçakla Berlin'e gittiğini söyledi.

Gachet, Hollande'ı taşıyan Falcon 7X tipi uçağa kalktıktan kısa süre sonra yıldırım isabet ettiğini, uçakta yaralanan olmadığını önlem olarak Paris'teki Villacoublay hava üssüne döndüğünü kaydetti.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyetin Falcon 900 tipi başka bir uçağa alındıktan sonra Berlin'e hareket ettiklerini ifade etti.

MERKEL İLE ÇALIŞMA YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELECEK
Öte yandan Avro Bölgesi'ndeki borç krizi ve Yunanistan'daki son siyasi çalkantıların bu akşam yapılacak toplantıya damgasını vurması bekleniyor.

Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye yakınlığıyla tanınan Merkel, seçimlerden önce Hollande'ın görüşme talebini kabul etmemişti.

Hollande'ın, geçen yıl sonu kabul edilen ve Avro Bölgesi'ndeki ülkelerin bütçe disiplinini güçlendirmelerini öngören hükümetlerarası sözleşmeyi, seçildiği takdirde tekrar tartışmaya açmak istemesi Merkel'in tepkesini çekmişti.

Hollande, bütçe disiplininin güçlendirilmesi yerine, mali krizin aşılması için ekonomik büyüme yaratılarak istihdam sorununun çözülmesinin gerekli olduğunu savunuyor.