Fransa Ermeni Örgütleri Konseyi, Fransız Dışişleri Bakanı'nı kınadı

Fransa Ermeni Örgütleri Konseyi, Fransız Dışişleri Bakanı'nı kınadı
Fransa Ermeni Örgütleri Konseyi, Fransız Dışişleri Bakanı'nı kınadı
Fransa Ermeni Örgütleri Koordinasyon Konseyi (CCAF), Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakereler ile ilgili yeni bir başlığın açılması için onay vermesini sert dille kınadı

PARİS - Gazetecilere ve avukatlara yönelik tutuklamaları, sosyolog Pınar Selek’e ömür boyu hapis cezası verilmesini ve Fransız öğrenci Sevil Sevimli’ye 21 yıl hapis cezası istenmesini hatırlatan CCAF, AB ’ye üyelik müzakereleri çerçevesindeki bölgesel politikaya ilişkin müzakere başlığına Fransa’nın uyguladığı vetoyu kaldıracağını söyleyen Fabius’u kınadı. Fabius yaptığı açıklamada, 22’nci başlık üzerine tartışmaların açılmasından yana olduklarını Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na ilettiğini belirtmişti.

TÜRKİYE ’DE AZINLIKLARA YÖNELİK IRKÇI BAKIŞ AÇISINI’ HATIRLATTI

Türkiye’de azınlıklara yönelik ırkçı bakış açısını, İstanbul ’da ermeni kadınlara yapılan saldırıları hatırlatan CCAF, Paris’te 3 kadının ölümü ile Türk gizli servisinin arasında bağlantı olduğundan şüphelendiklerini belirtti. Bu nedenle CCAF, Laurent Fabius’un açıklamasının Ak Partinin politikalarını destekleme amacı taşıdığını söyledi. CCAF, Fransa’nın girişimlerinin, İktidardaki Sosyalist Parti’nin (PS) ve Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’nin AB’ye girişi konusunda koyduğu şartlara tamamen ters düştüğünü kaydetti.(dha/Gülten Özbey)