'Fransa için sonuçları olur'

'Fransa için sonuçları olur'
'Fransa için sonuçları olur'
Mali'de helikopterinin düşmesi sonucunda bir pilotu ölen Fransa, Ensar Dine'den "İslam ülkelerindeki Fransızlara saldırırız" tehdidi aldı.

BAMAKO- Mali’de hükümet ile kuzeyi kontrol eden Kaide bağlantılı silahlı isyancı grupların çatışmalarına, savaş uçaklarıyla müdahale eden Fransa ’nın, eski sömürgesindeki yeni ‘macerası’ kötü başladı. Ensar Dine’nin perşembe günü stratejik Konna kentini alıp güneye ilerlemeyi hedeflemesinin üzerine önceki gün başlayan operasyonda ilk kayıp verildi. Bir Fransız helikopteri düşürülürken, pilot öldü. İki helikopter de ağır hasarlı.

Hükümet Konna’yı aldı
Anack yine de hükümet güçlerinin, Ensar Dine militanlarını bölgeden uzaklaştırıp ilerleyişlerini durdurmayı ve Konna‘yı geri almayı başardığı açıklandı. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian ise başkent Bamako’ya da birlikler yollandığını belirtip “Üç kamp bombalandı. Konna’nın güneyindeki Mopti’ye ilerleyen bir gruba saldırı düzenlendi” dedi. Ensar Dine ise Paris’i tehditte gecikmedi: ‘Fransa’nın müdahalesinin sadece Fransız rehineler için değil İslam ülkelerindeki Fransızlar için kötü sonuçları olur.’ Mısır ’daki Müslüman Kardeşler de, ‘kendi çıkarlarına hizmet eden’ Paris’i kınadı.
Somali operasyonunda Fransız rehine öldü
Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın müdahale kararı basında yankı yarattı. ‘Fransa niye savaşa giriyor’ diye soran gazeteler, kampanya sözünü tutup Afganistan’daki muharip birlikleri çeken Hollande’ın, orduyu Mali’de savaşa sürüklemesini ‘sürpriz’ olarak yorumladı.
Bu arada müdahalenin Afrika çapındaki 9 Fransız rehinenin hayatını riske atacağını düşünen Paris, Temmuz 2009’dan beri rehin tutulan Denis Alex kod adlı gizli ajanı kurtarma operasyonu düzenledi. Ancak Eş Şebab örgütünün karşılık vermesi üzerine Alex ve 1 asker öldü, 1 asker de kayıp. Örgüt ise Alex’in sağ olduğunu açıkladı. (BBC)