Fransa kara harekâtına başladı

Fransa kara harekâtına başladı
Fransa kara harekâtına başladı
Mali'yi cumadan beri havadan vuran Fransa kara harekâtına başladı. Fransız askerlerin Diabali'de İslamcı militanlarla gögüs göğüse çatıştığı belirtildi.

Mali’nin kuzeyindeki İslamcı gruplara karşı cuma günü askeri müdahaleye girişen Fransa dün itibariyle kara harekâtına başladı. İlk kara operasyonu için başkent Bamako’dan yola çıkan 800 Fransız ve Mali askerinin yer aldığı 30 araçlık askeri konvoy, İslamcı militanların önceki gün ele geçirdiği Diabali kasabasına doğru harekete geçti. Operasyonda ilk hedef, başkentin 350 km kadar kuzeydoğusunda bulunan isyancıların kontrolündeki Diabali ve Konna kentlerini geri almak. Malili ordu yetkilileri Fransız askerlerinin İslamcı militanlar ile çatışmaya girdiğini açıkladı. Bir yetkili, “Fransız özel birlikleri Diabali’de İslamcılarla göğüs göğse çarpışıyor. Mali askerleri de bölgede” bilgisi verdi. Birliklerin Diabali’nin 50 km. güneyindeki Niono ve Markala’da da ‘alarmda oldukları’ belirtildi. Ancak buna karşın Tevhid ve Cihat Hareketi komutanı Ömer Ould Hamaha ise “Çatışma başladı ancak şu an için yakın temas yok. Sadece uzaktan ateş açıyorlar. Fransızlar Diabali’ye girmeyi başaramadı” dedi.

Zorlanacağımızı biliyorduk
Kara harekâtındaki asker sayısının önceki gün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın açıkladığı gibi 2500’e çıkarılması beklenirken, BM tarafından da desteklenen Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu ECOWAS’ın 3300 kişilik takviye gücünün ilk birliklerinin bugün bölgeye ulaşması bekleniyor. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, kara birliklerinin işini kolaylaştırmak için isyancı kamplarına yönelik hava bombardımanın yoğunlaştığını ve oldukça başarı sağlandığını açıklarken, birliklerin zorlandığını da kabul etti: “Diabali’nin bulunduğu bölgedeki isyancılar daha örgütlü ve daha fanatik. Ancak biz başından beri operasyonun çok zor olacağını biliyorduk.” Genelkurmay Başkanı Edouard Guillaud da, stratejilerini şöyle açıkladı: “İki tür hedefi imha için çalışıyoruz. Birincisi isyancıların eğitim kampları, ikincisi cephanelerin de içinde yer aldığı lojistik destek ünitelerinin imhası” dedi.
Öte yandan Fransa’nın ‘küresel terörle savaş’ kisvesi altında operasyonun ‘faturasını’ Müslüman Arap ülkelerine kesme niyeti de uluslararası basının gündeminde. Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un önceki gün Körfez ülkelerinin desteğinden emin olduğunu söyleyip “Bu muhtemelen malzeme ve para yardımı şekilde olacak. Ffinansman için ocak sonunda Addis Ababa’da yardım konferansı düzenlenecek. Bu operasyon, terörle küresel savaşın parçası ve bu savaşa herkes destek vermeli” demesi, bu niyeti daha da netleştirdi. Independent yazarı Patrick Cockburn de bu açıklamaya dikkat çekti: “Fabius, operasyonun Arap monarşilerince finansmanını istiyor. Dünyanın en anti-demokratik liderleri olan Körfez kralları ve emirleri, Batı tarafından Libya ve Suriye’deki demokratik devrimlerin desteklenmesi ve finansmanında doğal müttefik gibi sunuluyor.”

İlk intikamlar: Somali’de idam, Cezayir’de rehine

Kaide, Mali müdahalesine misillemelerine başladı. Somali’de Şebab örgütü 2009’dan beri rehin olan Fransız ajan Denis Allex’i intikam için idam edecek. Paris’e havasahasını kullandıran Cezayir’de de Kaideci gruplar Amenas’taki BP tesisinde Fransız, Britanyalı, ABD ’li, Japon dahil 31 yabancı ve 10 Cezayirli’yi rehin aldı. 20 araç isteyen grup ‘Mali’ye güvenli girişimize izin verilmezse rehineleri öldürürüz’ tehdidi savurdu.