Fransa: Karadan mücadeleye Esad da katılabilir

Fransa: Karadan mücadeleye Esad da katılabilir
Fransa: Karadan mücadeleye Esad da katılabilir
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı güçlerin IŞİD'e karşı karadan mücadeleye katılabileceğini söyledi.

RADİKAL - Paris'teki saldırıların ardından Suriye politikası ve Rusya'nın konumuyla ilgili yaklaşımını değiştiren Fransa'nın Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, IŞİD'le karadan mücadeleye Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı güçlerin de katılabileceğini söyledi.

RFI radyosuna konuşan Fabius, Suriye'de IŞİD'le mücadeleye ilişkin, "İki çeşit tedbir var. Bunlar havadan bombardıman ve kara kuvvetleriyle müdahale. Bizim kara gücümüzün müdahalesi söz konusu olamaz. Fakat Özgür Suriye Ordusu, Sünni Araplara ait güçler ve Suriye rejiminin güçleri neden olmasın?" diye konuştu.

Financial Times: Putin ve Erdoğan birbirlerine tahammül edemiyor

Fabius, IŞİD'in etkisiz hale getirilmesi ve Suriye'de siyasi bir çözüme ulaşılması gerektiğini vurguladı. Bölgede muhalif güçlerin birlik olması gerektiğine işaret eden Fabius, "Muhalefeti bir araya getirmek gerekiyor. Birlik hükümeti kurulmalı ve yeni bir anayasa yapılarak 18 ay içinde seçimlere gidilmeli" ifadelerini kullandı.

Financial Times: Putin ve Erdoğan birbirlerine tahammül edemiyor

Paris'teki terör saldırılarının ardından Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'den kalkan Fransız savaş uçakları, geçen hafta IŞİD'in Rakka'daki üssünde komuta merkezi, eğitim kampları ve mühimmat depolarını ağır bombardımana tutmuştu. Fransız savaş uçakları, Suriye'deki IŞİD hedeflerini Eylül ayından bu yana bombalıyor. (AA)

Davutoğlu: Rusya, IŞİD'e odaklanmalı