Fransa, Merkel'den IŞİD'e karşı destek istedi

Fransa, Merkel'den IŞİD'e karşı destek istedi
Fransa, Merkel'den IŞİD'e karşı destek istedi
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın destek talebine olumlu yanıt veren Merkel, "IŞİD'e karşı mücadele askeri yöntemlerle yapılmalı" dedi.

RADİKAL - Almanya Başbakanı Angela Merkel, 13 Kasım’da Paris’te gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Paris’te bir araya geldi. Görüşme öncesinde Paris saldırılarında ölenleri anan ikili, yaptıkları açıklamada IŞİD’e karşı mücadele konusunda mesajlar verdi. 

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Almanya’dan Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı mücadelede daha fazla destek olmasını isterken, bunu “Şayet Almanya biraz daha destek verebilirse bu iyi bir sinyal olur” sözleriyle dile getirdi.


IŞİD’E KARŞI MÜCADELE SİLAHLA YAPILMALI

Görüşme öncesinde Fransa’nın somut talepleri konusunda detay verilmezken, Almanya Başbakanı Angela Merkel IŞİD’e karşı mücadelenin askeri yöntemlerle yapılması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın görevini “Fransa’ya nasıl destek vereceğini hızlı bir şekilde düşünmek” olarak nitelendiren Merkel de, IŞİD’e karşı mücadelede Fransa’ya destek sözü verirken, Suriye’de ya da başka yerlerde IŞİD ile mücadelede Fransa’yı nasıl destekleyeceği konusunda ayrıntı vermedi.

Ahmet YILDIRIM - ALMANYA / DHA