Fransa, terör kurbanlarının yakınlarına tazminat verecek

Fransa, terör kurbanlarının yakınlarına tazminat verecek
Fransa, terör kurbanlarının yakınlarına tazminat verecek
IŞİD'in Paris'te gerçekleştirdiği kanlı terör saldırısında hayatını kaybeden ve yaralananların ailelerine tazminat ödenebilecek


RADİKAL - Fransa, Paris'teki terör saldırılarında hayatlarını kaybeden 129 kişinin ailelerine 20 ila 30 bin avro arasında maddi tazminat ödeyecek. Saldırılarda yaralananların da tazminat alabileceği belirtildi.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, tazminatlar, 1986 yılındaki terör kurbanları için kurulan fondan ödenecek. Bu fon, otomobil ve emlak sahiplerinden alınan vergilerden kesilen paylarla destekleniyor.

 "VATANDAŞLIKTAN ÇIKARTILSIN"

Fransa'da düzenlenen son kamuoyu araştırması, Fransızların yüzde 94'ünün, terör olayları nedeniyle mahkum olan göçmen kökenlilerin Fransız vatandaşlığından çıkartılmalarını istediklerini ortaya koydu.

Bu öneriyi terör saldırılarından sonra "yabancı düşmanı" olarak nitelenen aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi sıkça dile getiriyordu.

Saldırıların ardından Cumhurbaşkanı François Hollande da Parlamento önünde yaptığı konuşmada ilk kez bu öneriyi gündeme getirmişti.

BAŞBAKAN VALLS: SCHENGEN'İ TARTIŞMAYA AÇABİLİRİZ

"Fransa 2" televizyon kanalına konuşan Valls, AB üyesi ülkelerin sorumluluklarını yerine getirmemeleri halinde serbest dolaşımı öngören Schengen anlaşmasının tartışmaya açılabileceği uyarısında bulundu.

Sınır güvenliğinin yüzde 100 sağlanmasının mümkün gözükmediğini kaydeden Başbakan Valls, "Sıfır risk yok, tehdit hala sürüyor. Cuma günkü saldırılarla bağlantılı diğer terör gruplarının hala aktif olup olmadığını bilmiyoruz, ancak bunu tahmin edebiliriz. Terör saldırılarını planlayan teröristin Suriye'den çıkıp nasıl Avrupa'ya geldiğini bilmiyoruz" dedi.

"Bu terörist, Belçika tarafından hakkında uluslararası arama kararı çıkartılmasına rağmen Avrupa sınırlarını nasıl geçebilir" sorusunu yönelten Manuel Valls, "AB ülkeleri sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde Schengen anlaşması tartışmaya açılabilir" uyarısında bulundu.

Valls, bazı teröristlerin sığınmacı krizini kullanarak Avrupa'ya sızdıklarının anlaşıldığını kaydederek, terör saldırılarının ardından yaklaşık 600 eve baskın yapıldığını ve 157 kişinin zorunlu ev hapsinde tutulduğunu da sözlerine ekledi.

(Hürriyet)