Fransa Türkleri fişliyor

Fransa Türkleri fişliyor
Fransa Türkleri fişliyor

Fransa Türk Federasyonu, Ermeni soykırımını ink r yasa tasarısına karşı 21 Ocak ta Paris te düzenlenen gösterilere ellerinde bayraklarla katıldı. Fotoğraf: AP

Fransa istihbaratı DCRI'nin 'Ermeni soykırımını' inkârı suç sayan tasarıya karşı gösteri yapan Türk derneklerini fişlediği ortaya çıktı.

PARİS / LE POINT
Fransa’da parlamentodan geçip Anayasa Konseyi’ne takılan ‘Ermeni soykırımını inkârı suç sayan’ yasa tasarısına karşı gösteri düzenleyen Türk derneklerinin iç istihbarat servisi DCRI tarafından fişlendiği belirlendi. DCRI’nin 21 Ocak’ta Paris’te düzenlenen yürüyüş hakkında hazırladığı istihbarat raporunu ele geçiren haftalık dergi Le Point’e göre MHP ’nin kolu ‘Fransa Türk Federasyonu’ için şu ifadeler kullanıldı: “Adından tahmin edilebileceği gibi federatif bir yapıları kesinlikle yok. Aslında grup, zaman zaman şiddete başvuran milliyetçi ‘Bozkurtlar’ın bir yüzü.” MHP’nin, ‘aşırı milliyetçi, Kürt ve komünist karşıtı’ olarak tanımlandığı raporda, partinin 1970’lerde aşırı solcu gruplarla çatıştığı, Devlet Bahçeli ’nin partinin başına getirildiği 1997’den bu yana da daha saygın görünmeye çalıştığı belirtildi. Alparslan Türkeş’in eski koruması Yusuf Ziya Arpacık için ‘doğrudan veya dolaylı olarak Türkiye ’nin yürüttüğü şiddet olaylarına katılan paramiliter’ ifadesi kullanıldı. Arpacık’ın, 21 Ocak’ta Paris’teki gösterilerden hemen sonra Herouville’in Türk kökenli belediye başkan yardımcısı Fadime Ertuğrul-Taştan ve eşi Tayfur Taştan ile beraber çekilen fotoğrafları olduğu belirtildi. Fadime Ertuğrul-Taştan’ın ‘Bozkurtların yerel faaliyetlerinden sorumlu olabileceği’ ifade edilirken “Herouville Belediye Başkanı Rodolphe Thomas, Taştan’ın faaliyetlerinden kesinlikle haberdar” denildi. 

Avrupa’daki ağı kullandı
Thomas, ‘Taştan’ın Bozkurtlarla ilişkisinden haberdar olduğu’ iddiasını yalanladı. DCRI’ye göre Fransa Türk Federasyonu, gösteriler sırasında ‘kendini çok ön plana atmadan Avrupa’daki ağını kullanarak’ yasa karşıtı kamuoyu yarattı. Paris merkezli ‘Anadolu Kültür Merkezi’nin gösterilerin ‘vitrini’ olduğu belirtilirken başkanı Demir Önger’in Fransa basınına konuştuğu aktarıldı. 

Talat Paşa Komiteleri önde
Ataturquie, Turquie News, Radio MIT, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Talat Paşa Komitelerinin de gösterilere katıldığı belirtilirken Talat Paşa Komiteleri ‘Ermeni soykırımını inkâr etmek için Türk devletinin en üst seviyesinde kurulan yapılanma’ olarak tanımlandı. DCRI, kuruluşların ortak noktalarının ‘milliyetçi unsur’ olduğunu vurgulayıp, Ermeni soykırımını inkârın ‘kimliksel altyapı’ oluşturduğunu ifade etti.