Fransa ve Almanya, tarihi barışın 50. yıl dönümünü kutlayacak

Fransa ve Almanya, tarihi barışın 50. yıl dönümünü kutlayacak
Fransa ve Almanya, tarihi barışın 50. yıl dönümünü kutlayacak
Avrupa Birliği'ni kuran Fransa ve Almanya, iki dünya savaşı ile Nazi işgalinin ardından gelen tarihi barışın 50. yıl dönümünü yarın iki ülkede çeşitli etkinliklerle kutlamak için hazırlanıyor

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başkanı Angele Merkel'in liderliğinde iki ülke Bakanlar Kurulu birlikte toplanırken, bu tarihi anı kutlamak için yine iki ülkenin milletvekilleri ortak otumunda Berlin'de bir araya gelecek.

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle ve Almanya'nın eski Başbakanı Konrad Adenauer, 22 Ocak 1963 tarihinde Paris'te Elysee Anlaşması'nı imzalayarak, yıllar süren savaşların ardından iki ülke arasında köklü işbirliği ve dostluğun temellerini atmıştı.

‘FRANSIZ ALMAN GÜNÜ’

2003 yılında yapılan 40. yıl dönümü kutlamalarından Alman lider Gerhard Schroeder ve Fransız lider Jacques Chirac iki ülke arasındaki işbirliğinin daha fazla yoğunlaştırılması ve güçlendirilmesini kararlaştırırken, 22 Ocak tarihin “Fransız Alman Günü” olarak kutlanması görüşünü benimsemişti.

Chirac ve Schroeder, iki ülke liderlerinin ve bakanlar kurulunun bir kez Almanya'da bir kez Fransa'da olmak üzere karşılıklı olarak yılda iki kez toplanmasını kararlaştırmıştı.(aa)


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Fransa

  ,

  Bakanlar Kurulu

  ,

  ülke