Fransa ve İngiltere: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

Fransa ve İngiltere: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok
Fransa ve İngiltere: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin dün yaptığı 'Sonunda Esad'la müzakere etmek zorunda kalacağız' sözüne İngiltere ve Fransa tepki gösterdi.

RADİKAL – ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin dün yaptığı ‘ Suriye ’yle müzakere’ açıklamasına İngiltere ve Fransa Dışişleri’nden tepki gecikmedi. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Beşşar Esad’ın hali hazırda yapılan görüşmeler çerçevesinde yeri yok. Bizim pozisyonumuz açıkça ortada” dedi.

Al Arabiya’da yer alan habere göre, İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün yaptığı açıklamada ise “Esad’ın Suriye’nin geleceğinde yeri yok. Dışişleri Bakanımızın geçen hafta söylediği gibi, rejim görevini bırakana, şiddeti durdurana ve ılımlı muhalefetle müzakerelere başlayana kadar yaptırımları uygulayarak baskı yapacağız” denildi.

Harf'ten Kerry'nin açıklamasına düzeltme

Harf'ten Kerry'nin açıklamasına düzeltme

HARF DÜZELTME YAPMIŞTI

CBS Televizyonu'na konuşan Kerry, Washington yönetiminin 'eninde sonunda' Beşar Esad yönetimiyle müzakere etmek zorunda kalacağını söylemiş ve “Er geç müzakere etmek zorunda kalacağız. Ben 1’inci Cenevre Konferansı kapsamında müzakere etmeye her zaman gönüllü oldum” demişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf ise Kerry'nin sözleri hakkında yaptığı yorumda, ülkesinin Suriye politikasında değişiklik bulunmadığını ve Esad ile doğrudan müzakere etmelerinin söz konusu olmadığını kaydetmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Kerry'ye 'Esad' tepkisi

Esad'tan Kerry'ye yanıt

CIA Direktörü: Esad'ın devrilmesini istemiyoruz