Fransa'da 3 Al Jazeera çalışanına İHA nedeniyle tutuklama

Fransa'da 3 Al Jazeera çalışanına İHA nedeniyle tutuklama
Fransa'da 3 Al Jazeera çalışanına İHA nedeniyle tutuklama
İzinsiz İHA uçurmanın yasak olduğu Fransa'nın başkenti Paris'te, insansız hava aracı uçuran 3 Al Jazeera çalışanı tutuklandı.

RADİKAL - Fransa’da 2 gecedir süren İHA krizi nedeniyle 3 kişi tutuklandı. Adli kaynaklar, Paris yakınlarındaki Boulogne ormanında insansız hava aracı uçuran kişilerin Al Jazeera televizyon kanalına çalışan 3 gazeteci olduğunu ve gözaltına alındıklarını duyurdu. Ancak adli kaynaklar, olayın şimdilik, Paris ve çevresinde 2 gecedir uçan insansız hava araçlarıyla ilgili olmadığını açıkladı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Paris'te önceki gece paniğe neden olan insansız hava araçlarının dün gece de Concorde Meydanı, Paris'in girişindeki Clignancourt ve Saint-Ouen kapılarının üzerinde uçtuğu belirlenmişti. Söz konusu 2 olayı araştırmak üzere özel bir ekip görevlendirilmiş ve olay hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Paris'te İHA alarmı

FRANSA'DA İZİNSİZ İHA UÇURMAK YASAK

Fransız yasalarına göre izinsiz olarak insansız hava aracı uçurmak yasak. Araçların kullanımı için seçilen bölgedeki polis merkezi, Savunma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Kurumu'ndan özel izin almak gerekiyor. İzinsiz uçuş yapan araç sahipleri hakkında 1 yıl hapis ve 75 bin avroya kadar para cezası verilebiliyor.

Önceki gece de Eyfel Kulesi, Fransız Askeri Müzesi, ABD Büyükelçiliği ve Bastille Meydanı üzerinde gece yarısından sonra en az 5 insansız hava aracı tespit edildiğinin duyurulması ülkede büyük paniğe neden olmuştu. Birçok televizyon kanalı olayı flaş haber olarak izleyicilerine duyururken, yayınlarına çıkardıkları güvenlik uzmanlarıyla konuyu uzun süre tartışmıştı.

Nasreddin Hoca fıkrası Charlie Hebdo'nun yeni sayısında