Fransa'da bir Türk'e ırkçı saldırı

Fransa'da bir Türk'e ırkçı saldırı
Fransa'da bir Türk'e ırkçı saldırı
Fransa'da yaşayan bir Türk, ırkçı bir grubun silahlı saldırısına hedef oldu

RADİKAL - Fransa'nın Belçika sınırına yakın Cambrai şehrinde kebapçı dükkanı bulunan bir Türk, ırkçı saldırının hedefi oldu.

30’lu yaşlardaki Türk, dükkanının yakınlarında kaldırımdayken içinde üç kişinin bulunduğu ve Fransız bayrağı taşıyan bir otomobilden açılan ateş sonucu yaralandı.

Cambrai Savcısı Remi Schwartz, Türk kökenli kişinin küçük kalibreli bir silahtan çıkan bir mermiyle sırtından yaralandığını ve hayati tehlikesinin bulunmadığını bildirdi. 

Araçta bulunan 1989 doğumlu bir kadın ve 1996 doğumlu bir erkek gözaltında tutulurken Savcılık, vurulan kişinin “görünümü nedeniyle” hedef seçildiğini belirtti. 

Cambrai Cumhuriyet Savcısı Remi Schwartz, "Saldırganlar derisinin rengi koyu olduğu için Türk asıllı bu vatandaşa sırtından ateş etti. Ateş eden saldırgan intihar etti, aynı araçta bulunan yaşları 26 ve 19 olan diğer 2 kişi ise yakalandı. Saldırganlar Paris'te yaşanan terör olaylarını protesto etmek amacıyla arabalarının ön kaputuna Fransız bayrağı koymuşlar. Terör saldırısına karşın yapılan bir harekete benziyor. Soruşturma sürüyor. Yaralanan Türk asıllı vatandaşın hayati tehlikesi yok" dedi.

(Hürriyet, DHA)