Fransa'da Charlie Hebdo'ya saldırı: 12 ölü

Fransa'da Charlie Hebdo'ya saldırı: 12 ölü
Fransa'da Charlie Hebdo'ya saldırı: 12 ölü
Fransız Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu 12 kişi hayatını kaybetti.

RADİKAL - Fransız basını, Hz. Muhammed'in karikatürünü yaptıktan sonra büyük tepki çeken mizah dergisi Charlie Hebdo'nun ülkenin başkenti Paris'teki merkezine silahlı saldırı düzenlendiğini duyurdu. Saldırı sonucu 12 kişi hayatını kaybetti, 5'i ağır olmak üzere 10 kişi de yaralandı.

Görgü tanıklarına göre, 11.30 sularında siyah kapşonlu üç kişi kalaşnikoflarla dergi binasına girdi ve çalışanların üzerine ateş açtı. Şüpheliler saldırının ardından olay yerinden uzaklaşırken, dergi çalışanlarının bir kısmı saldırı esnasında çatıya sığındı. Görgü tanıkları, saldırı sırasında en az 30 silah sesi duyduklarını belirtti.

Fransa'daki saldırıdan ilk kareler

Türkiye'den Paris katliamına tepkiler

                                                              Silahlı saldırganlar polisle çatıştı

Saldırganların 'Peygamberin intikamını alıyoruz' diye bağırdıktan sonra yaklaşık 10 dakika otomatik silahlarla ateş açtıkları ve saldırı esnasında tekbir getirdikleri ileri sürülüyor. Saldırganların saldırı sonrası otomobil ile kaçtıkları, polisin ise geniş çaplı bir araştırma başlattığı belirtildi.

Charlie Hebdo saldırısına dünya liderlerinden tepki

Charb adıyla bilinen ve 2013'te terör örgütü El Kaide'nin arananlar listesinde bulunan karikatüristin de hayatını kaybedenlerin arasında olduğu açıklandı. İngiliz Telegraph gazetesi, derginin 4 meşhur karikatüristinin hayatını kaybettiğini duyururken, hayatını kaybedenler arasında Charb'ın (Stéphane Charbonnier) yanı sıra Cabu, Tignous ve Wolinski de bulunuyor. Hayatını kaybedenler arasında derginin genel yayın yönetmeninin de yer aldığı bildirildi.

                                                          Derginin karikatüristi Charb

24 saat korunan Charlie Hebdo, bir saat önce resmî Twitter hesabından terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'yi hicveden bir karikatür yayınlamıştı.

 

Charlie Hebdo'dan IŞİD lideri Bağdadi karikatürü

HOLLANDE: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE YÖNELİK SALDIRI

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande olay yerini ziyaret etti ve saldırıyı terör saldırısı olarak niteledi. Hollande, "Bu ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Son haftalarda birkaç terör saldırısını engelledik" dedi. Ülkede güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarıldı.

Charlie Hebdo dergisi hangi karikatürleri yayınlamıştı?

İngiltere Başbakanı David Cameron ise, "Terörle mücadelede Fransa'nın yanındayız. Saldırı mide bulandırıcı" açıklamasında bulundu.