Fransa'da düşen uçak arızalı mıydı?

Fransa'da düşen uçak arızalı mıydı?
Fransa'da düşen uçak arızalı mıydı?
Alman Die Zeit gazetesi, dün Barselona-Düsseldorf seferini yaparken düşen Germanwings uçağının arızalı olduğunu öne sürdü.

RADİKAL - Fransız uzmanlar, 150 kişiye mezar olan Germanwings hava yolu şirketine ait Airbus A-320'nin enkazında inceleme yapıyor. Alman Die Zeit gazetesi, düşen uçağın teknik bir arıza nedeniyle uzun süre tamir için beklediğini iddia etti.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Barselona'dan Düsseldorf'a giderken Fransa Alpleri'nde bulunan Barcelonnette kasabası yakınlarında düşen uçağın, paramparça olduğu açıklanmıştı. Enkaz kurtarma çalışmaları hakkında bilgi sahibi olan bir uzman Reuters'a yaptığı açıklamada, ulaşılan karakutuda kokpit içindeki ses kayıtlarının bulunduğunu söylerken; uzmanların, hava kazalarını soruşturmada elzem olan uçuş bilgisini içeren ikinci karakutuyu da incelemeleri gerektiğini vurguladı.

Fransa'da uçak kazası: 150 ölü

BÜTÜN KALMIŞ TEK PARÇA YOK

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, bulunan karakutunun hasarlı olduğunu, ikinci karakutuyu ise arama çalışmalarını sürdüğünü açıkladı. Marsilya Savcısı Brice Robin, uçak enkazı üzerinde helikopterle inceleme yaptıktan sonra Reuters'a yaptığı açıklamada, "Kelimenin tam anlamıyla paramparça olmuş bir uçak gördük. Uçak iskeleti ya da kanatlardan bütün kalmış tek bir parça bile yok" dedi.

Die Zeit gazetesi, uçağın teknik bir problem nedeniyle uzun süre tamir için beklediğini yazdı. Lufthansa'dan yapılan açıklamada tekerleklerin açılması sırasında kapaklarda bir sorun olduğu, ancak bunun güvenlik açısından tehlike oluşturmadığı sadece gürültü yaptığı ve tamirinin de rutin olarak zamanında yapıldığı kaydedildi.

ÇAVUŞOĞLU, HAYATINI KAYBEDEN KİŞİNİN İSMİNİ AÇIKLADI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta vatandaşlıktan çıkarılan 50 yaşındaki Muradiye Lohman adında bir Türk'ün hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Çavuşoğlu yolcu listesindeki Yasmin adlı kişinin Türkiye vatandaşı olup olmadığını bilmediklerini de sözlerine ekledi. Uçakta; 67 Almanya, 45 İspanya, birer Belçika, Danimarka, İtalya ve Hollanda vatandaşının bulunduğu açıklanmıştı. Bugün gelen bilgiler; iki Arjantinli, iki Avustralyalı ve "muhtemelen" iki de Japon yolcunun da uçakta bulunduğu yönünde. 

Fransa'da düşen uçakta 16 öğrenci var

ALMAN OPERA SANATÇILARI VARDI

AFP'nin haberine göre, uçakta Alman opera sanatçıları Oleg Bryjak (54), Maria Radner (33) de bulunuyordu. Radner'in eşi ve bebeğiyle yolculuk yaptığı açıklandı.Fransa Sivil Havacılık Güvenlik İnceleme Bürosu'ndan uzmanların bugün öğle saatlerinde bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile birlikte Nice şehrinin yaklaşık 100 km kuzeyindeki kaza alanını ziyaret edecek. Helikopterler, enkazın yayıldığı geniş dağlık alan üzerinde uçuşlara devam ediyor.

                                                                 Oleg Bryjak (54) ve Maria Radner (33)

Germanwings'ın uçuş personeli işe gelmediği için Avrupa'da yapılması planlanan 30 seferi iptal ettiği iddia edildi. Söz konusu iptallerin yedisini teyit eden şirket, bugün daha fazla uçuşta sorun yaşayabilir. Germanwings, "Personelin kararını anlayışla karşılıyoruz" açıklaması yaptı.

Düşen uçaktaki Türk için bekliyorlar