Fransa'da gaz fabrikasına saldırı

Fransa'da gaz fabrikasına saldırı
Fransa'da gaz fabrikasına saldırı

Saldırıya uğrayan gaz fabrikası

Fransa'nın güneydoğusunda bulunan Saint-Quentin-Fallavier'de gaz fabrikasına saldırı düzenlendiği bildirildi. Fabrika yakınlarında başı kesik ceset bulunduğu belirtildi. Saldırıyla ilgili terör soruşturması açıldı.

RADİKAL - Fransa'nın Grenoble kentinde bulunan Saint-Quentin-Fallavier'de saldırganların, Amerikan Air Products'a ait gaz fabrikasının bariyerlerini kamyonla kırıp içeri girdiği bildirildi. Fabrika girişinin yakınlarında başı kesilmiş ceset bulunduğu ve kesilmiş başın fabrikanın çitlerine yerleştirildiği kaydedildi. AFP'nin haberine göre, kesik başın üzerine Arapça yazılar olduğu görüldü. Öldürülen kişinin zanlının işvereni olan bölgedeki bir  adamı olduğu açıklandı. Saldırıyla ilgili terör soruşturması açıldı. 

Saldırının ardından olay yerine giden Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, "Terör saldırısı zanlısının adli kaydı yoktu, ancak radikal eğilimleri olduğu belirlendi. Saldırıdaki suç ortakları da polis tarafından yakalandı" ifadesini kullandı. Saldırganın 30 yaşındaki Yasin Salhi olduğu ve 2006'da Selefilerle ilişkisi nedeniyle dikkat çeken bir isim olduğu belirtiliyor. İkinci zanlı da operasyon sonucu yakalandı. 

Fransa polisi, Salhi'nin eşini böyle gözaltına aldı

İKİ BAYRAK BULUNDU

Yerel saatle sabah 10'da meydana gelen olay yerinde biri siyah biri beyaz olmak üzere Arapça yazılı bayraklar bulunduğu belirtilirken, saldırıda 10 kişinin yaralandığı kaydedildi. Independent gazetesi, saldırganın IŞİD üyesi olduğunu söylediği iddialarına yer verdi. 

PATLAYICI KULLANDI

AFP'ye konuşan ismini vermek istemeyen bir kaynak, saldırganların fabrikaya girdikten sonra birkaç kez patlayıcı kullandığını söyledi. Bölgedekiler, saldırı anında patlama sesi duyduklarını açıkladı. Saldırgan, oksijen tüpünü patlatmak üzereyken itfaiye ekipleri tarafından yakalandı. 

Saldırının ardından Fransa Başbakanı Manuel Valls, "hassas bölgelerde" güvenlik önlemlerinin artırılması emrini verdi. 

HOLLANDE: TERÖRİST EYLEM GİBİ DURUYOR

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avrupa Birliği toplantısı için gittiği Brüksel'den ülkesine dönüyor. Hollande, yaptığı açıklamada, "Saldırı bir terörist eylem gibi görünüyor. Saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti, 2 yaralı var" dedi. Hollande, saldırıyı iki kişinin gerçekleştirmiş olabileceğini söyledi.