Fransa'da idam referandumu talebi

Fransa'da idam referandumu talebi
Fransa'da idam referandumu talebi
Paris'te 12 kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan saldırının ardından milliyetçiler idam cezasını dillendirmeye başladı

RADİKAL - Fransa 'nın başkenti Paris'te dün yapılan saldırıdan sonra "idam cezası" gündeme gelmeye başladı.

2017 senesinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması beklenen aşırı sağ parti Ulusal Cephe (Front National) lideri Marinne Le Pen Fransa'da idam cezasının tekrar uygulanması için referandum yapılmasını istedi.

Marinne Le Pen, "Fransa topraklarına sızan radikal dinciliğin önlenmesi ve çok utanç verici suçların önüne geçilmesi için" idam cezasının bir zaruret olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin hiçbirinde idam cezası uygulanmıyor. Fransa da idam cezasını tüm suçlar için 1981 yılında kaldırdı.


  http://www.radikal.com.tr/126823312682331

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İdam - Canbaba68

  Ne kadar tanıdık, bildik bir durum değilmi? Her ülkenin milliyetçileri ırkçıları ne kadarda birbirine benziyor. Dünkü olaydan sonra batıdaki ırkçı milliyetçi lümpen kesimlerin önümüzdeki dönemde müslümanların yaşam ibadet alanlarına saldırmaları çok tanıdık gelecek. Bizdede aynı şeyler olmuyormu. Kürtlere çingenelere karşı milliyetçilerimiz aynı şeyleri söylemiyorlarmı? PKK saldırları biraz arta orda burda bombalar patlasa bizim milliyeçilerimiz refleks olarak idam gelsin demiyorlarmı? Tüm Kürtleri suçlu ilan etmiyorlarmı? Lümpen sürüleri Kürt çingene mahallelerini ablukaya almıyorlarmı? Linç girişimleri tavan yapmıyormu? Her yerde aynı manzara. Batıda önümüzdeki dönemde Müslümanların yanında bu ırkçı milliyetçilerin karşısında yine sol-sosyalist yeşil hareketler, insan hakları savunucuları siper olacaklar. Müslümanların o nefret ettikleri dinsiz solcular onları koruyacak ırkçı müslüman karşıtı akımların saldırılarına.