Fransa'da ikinci rehine krizi!

Fransa'da ikinci rehine krizi!
Fransa'da ikinci rehine krizi!

Rehine krizinin yaşandığı bölgede çekilen fotoğraf

Fransa'nın doğusunda bulunan bir markette, bir rehine krizi daha yaşandığı belirtildi.

RADİKAL – Paris'in 20. bölgesi Porte de Vincennes semtinde Türkiye saatiyle saat 14 :00’te gıda ürünlerinin satıldığı Yahudilere ait bir bakkalın önünde silah sesleri duyuldu ve bir şahsın mağazanın içinde bulunanları rehin aldığı bildirildi. Bu kişinin dün kadın polisi öldüren Amedy Coulibaly olduğu açıklandı. Coulibaly, rehinelerin serbest bırakılma şartının, Kuaşi kardeşlere yapılan operasyonun sonlanması olduğunu söyledi.

AFP, daha önce saldırıda en az iki kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu, ancak Fransa İçişleri Bakanlığı olayda can kaybı olmadığını vurguladı. Bir kişinin yaralı olduğu belirtiliyor.Fransa İçişleri Bakanlığı açıklama yaparak vatandaşların ve sivillerin rehinelerin olduğu bölgelerden uzak durmaları gerektiğini duyurdu.  Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu beş kişinin rehin tutulduğu belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre, saldırgan dükkana girince polisi telefonla aramış.

                                                                     Saldırının gerçekleştiği süpermarket

Saldırganın markete girdiğinde "Benim kim olduğumu biliyorsunuz" diye bağırdığı öne sürülüyor.

Öte yandan, polis, olayla ilgili iki şüphelinin fotoğraflarını yayınladı. Hayat Boumeddiene ve Amedy Coulibaly'nin fotoğrafını yayınlayan polis, ikilinin sevgili olduğunu belirtti. 32 yaşındaki Coulibaly'nin Charlie Hebdo saldırganı Şerif Kuaşi'yle 2010'da Fransa'daki bir hapishaneden kaçma girişimi nedeniyle başlatılan bir soruşturmada birlikte görüldüğü açıklandı. Coulibaly, kaçma girişimindeki rolü nedeniyle ceza almıştı.

Fransız polisi marketin önünde elleri tetikte bir biçimde teyakkuz halinde. Çok sayıda ekip ve jandarma özel komandoları ekipler yüksek binalara ve çevreye konuşlandırıldı.

Fransa İçişleri Bakanlığı açıklama yaparak vatandaşların ve siviller rehinelerin olduğu bölgelerden uzak durmaları gerektiğini duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Elysee Sarayı'nda operasyonları takip ediyor.

Marketteki rehine krizinin görgü tanığı Fabian yaşadıklarını Fransa basınına anlattı. Fabian, "Kalaşnikofu olan Afrikalı biri vardı. Markete girdi ve ateş etmeye başladı" dedi.