Fransa'da merkez sağda liderlik krizi

Fransa'da merkez sağda liderlik krizi
Fransa'da merkez sağda liderlik krizi
Krizi çözmesi için arabulucu tayin edilen Juppe, adaylardan hakarete varan suçlamalara son vermelerini istedi.

Fransa 'da merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği (UMP) içindeki liderlik krizi sürüyor.

Liderlik krizini çözmesi için “arabulucu” tayin edilen partinin kurucularından Alain Juppe, partinin geleceği için artık iki adayın da birbirlerine hakarete kadar varan suçlamalarına son vermelerini istedi.

Juppe, basına yaptığı açıklamada, arabulucuk yöntemi ve krizin aşılması için izlenilecek yolun belirlenmesi konusunda iki adayla pazar günü görüşeceğini söyledi.

UMP'nin geçen pazar gerçekleşen kongresinde başkanlığı çok az bir oy farkıyla kazanan Jean-François Cope, bu sonuca itiraz eden François Fillon'un partinin kurucularından Alain Juppe'nin arabuluculuk yapması önerisi, rakibini mahkemeye gitme tehdidinin ardından kabul etmek zorunda kalmıştı.

Fillon, “parti mafyası” oluşturduğu suçlaması yaptığı Cope'nin, parti seçim komisyonu üyelerini kontrol altında tuttuğu gerekçesiyle, seçim yarışına yapacağı itiraz sağlıklı bir şekilde değerlendirilemeyeceğini iddia ederek, sadece tarafsız bulduğu Juppe'nin arabulucuğunu kabul edebileceğini bildirmişti.

Alain Juppe, kendisinin de içinde olduğu beş kişilik bir komisyon oluşturarak, nihai seçim sonucunu 15 gün içinde kamuoyuna açıklayacak.

Parti seçim komisyonu, pazartesi günü, Cope'nin 98 oy farkıyla kazandığını açıklamıştı. Fillon yanlıları ise deniz aşırı sömürgelerdeki delegelerin oylarının da hesaba katılmasıyla 26 oy farkla kendilerinin yarışı kazandığını iddia ediyor.
Fransız basını liderlik yarışıyla başlayan krizin, giderek partiyi ikiye böleceği yorumunu yapıyor.

Siyasi gözlemciler, merkez sağdaki bu kavganın Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande ve aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen'e yarayacağına kesin gözüyle bakıyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Fransa

  ,

  Pazar

  ,

  Parti

  ,

  İddia

  ,

  sosyalist

  ,

  siyasi

  ,

  oy