Fransa'da okula saldırı

Fransa'da okula saldırı
Fransa'da okula saldırı

İçişleri Bakanlığı'nın sözcüsü, İçişleri Bakanı Claude Gueant'ın, 2'si çocuk 4 kişinin öldüğünü açıkladı

Fransa'nın Toulouse kentinde bir okul önünde düzenlenen silahlı saldırıda, 4 kişi öldü

TOULOUSE - Fransa 'nın Toulouse kentindeki bir Musevi okulunun önünde bu sabah düzenlenen silahlı saldırıda en az 3 kişinin öldüğü bildirildi. Polis ve görgü tanıkları, saldırıda ölenlerin ikisinin çocuk olduğu, saldırganın motosikletle kaçtığını belirtti.

Bu arada İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, "şoke olduklarını" belirterek, "Bu dramın aydınlatılması ve suçluların adalete teslim edilmesi için herşeyi yapacakları konusunda Fransız yetkililere güveniyoruz" ifadesini kullandı. Fransa'nın Hahambaşı Gilles Bernheim de şoke olduğunu söyledi. Hahambaşı Toulouse'a doğru yola çıktığını belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de saldırının düzenlendiği bölgeye gideceği bildirildi.

ÖLÜ SAYISI 4'E YÜKSELDİ
Öğlen saatlerinde saldırıda ölenlerin sayısı 4'e çıktı. Olayı soruşturan Savcı Michel Valet, scooterlı, iki silah taşıyan saldırganın açtığı ateşte 3'ü çocuk 4 kişinin öldüğünü belirtti. Valet, saldırganın önüne çıkan herkese ateş ettiğini söyledi.

Bu arada cumhurbaşkanlığı seçiminin Sosyalist adayı François Hollande'ın da ailelere ve Yahudilere destek için Toulouse'a gittiği belirtildi. 

MUSEVİ OKULLARI ÇEVRESİNDEKİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI
Fransa'nın Toulouse kentindeki bir Musevi okulunun önünde düzenlenen silahlı saldırıdan sonra Musevi okullarının çevresindeki güvenliğin artırıldığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı'nın sözcüsü, İçişleri Bakanı Claude Gueant'ın, 2'si çocuk 4 kişinin öldüğü saldırıdan sonra Musevi okullarının çevresindeki güvenlik önlemlerinin artırılması emri verdiğini belirtti.

Gueant'ın ilerleyen saatlerde Toulouse kentine gitmesi bekleniyor.

SARKOZY: ULUSAL TRAJEDİ
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Toulouse kentinde bir Musevi okulu önünde meydana gelen silahlı saldırının "ulusal trajedi" olduğunu söyledi.

Saldırının düzenlendiği bölgeye gelen Sarkozy, "Onlar hepimizin çocukları" diyerek okullarda yarın bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını istedi.

Sarkozy, saldırganın bulunması için herşeyin yapılacağı sözünü verdi. Bu arada saldırıda ölen yetişkin Jonahtan Sandler'ın İsrail asıllı Fransız olduğu bildirildi.

Bir yakını, Sandler'ın 2 yıl için Yahudilik konusunda bilgi vermek için Toulouse'a geldiğini söyledi.

Saldırıda ölen 3 çocuğun 3, 6 ve 10 yaşında olduğu da açıklandı.

(aa)