Fransa'da Olağanüstü Hal 3 ay sürebilir

Fransa'da Olağanüstü Hal 3 ay sürebilir
Fransa'da Olağanüstü Hal 3 ay sürebilir
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'la görüşen muhalefet liderleri Sarkozy ve Le Pen, teröre karşı daha sert önlemler alınmasını isterken, Fransız basını, Holland'ın, meclisten OHAL süresinin en fazla 12 günle sınırlayan 1955 tarihli yasanın değiştirilmesini istediğini yazdı. OHAL süresinin 3 ay uzatılabileceği belirtiliyor.

RADİKAL - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, başkent Paris'i kana bulayan terör saldırılarının ardından bugün muhalefet partilerinin liderlerini Elysee Sarayı'nda kabul ederek, liderlere bilgi verdi.

Hollande, ilk olarak Cumhuriyetçiler Partisi lideri ve eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüştü. Muhalefet partisi yönetimi, görüşmede Sarkozy'nin hükümetten terörle mücadelede sert tedbirler almasını talep ettiğini bildirdi.

Hollande, daha sonra aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen'i kabul etti. Le Pen de toplantının ardından yaptığı açıklamada, "hükümetin terörle mücadelede daha kararlı ve sert tedbirler almasını istediklerini" söyledi.

Hollande, akşam geç saatlerde ise Radikal Sol Birlik Partisi Başkanı Jean-Luc Melenchon ile görüştü.

François Hollande, yarın meclis ve senato üyeleri ile Versay Şatosu'ndaki tarihi binada parlamentoyu toplayacak ve terörle mücadele stratejisini anlatacak.

1955 TARİHLİ YASA DEĞİŞTİRİLECEK

Öte yandan Başkent Paris'teki terör saldırılarının ardından ülke çapında ilan edilen olağanüstü halin 3 ay uzatılabileceği belirtildi. Fransız basını, Fransa Cumhurbaşkanı François Holland'ın, meclisten OHAL süresinin en fazla 12 günle sınırlayan 1955 tarihli yasanın değiştirilmesini istediğini yazdı. Buna göre, yasa değişikliğiyle ilgili taslak metin çarşamba günü Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek. Yeni değişiklikle en fazla 12 gün uygulanabilen OHAL süresinin 3 aya çıkarılması öngörülüyor.

İLK KEZ CEZAYİR'DE UYGULANDI

Fransa'da 1955'te çıkartılan kararname ile uygulanmaya başlanan olağanüstü hal uygulaması ilk kez o dönem Fransız işgali altında bulunan Cezayir'de hayata geçirildi. Bağımsızlığını almadan önce 1962'ye kadar Fransa'nın bir bölgesi kabul edilen Cezayir'de 1955, 1958 ve 1961'de olağanüstü hal ilan edildi.

Olağanüstü hal, Fransa'nın deniz aşını topraklarından Yeni Kaledonya'da da 1984'te ilan edilmişti. En son 2005'te, Paris banliyölerinde patlak veren olaylar nedeniyle de sadece sınırlı bazı bölgelerde olağanüstü hal uygulamasına gidilmişti.

Paris'te 13 Kasım terör olayları sonrasında ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal uygulaması günlük hayat ve basın yayın organlarına bir takım kısıtlamalar getirilebiliyor.

VALİLERE GENİŞ YETKİ

Yasayla en fazla 12 gün sürdürülebilen olağanüstü hal uygulamasında, valililer, gerekli görmesi halinde sorumluluk alanları içindeki belli bölgeleri halka, taşıt trafiğine kapatma, tehlikeli buldukları kişileri belli bölgelere sokmama hakkına sahip. Olağanüstü hal durumunda, İçişleri Bakanlığı ülke çapında, valiler de bölge çapında, konser, gösteri, eylem gibi her türlü etkinliği, toplantıyı, toplu halde yapılacak her türlü aktiviteyi hatta gerekmesi durumunda yeme içme alanlarına girişleri bile yasaklayabiliyor.

Polise, savcılık iznine gerek duymadan evlerde ve iş yerlerinde arama yapma hakkı veren olağanüstü hal durumunda devlet, gazeteleri, radyoları, televizyon kanallarını, tiyatro ve sinemaları da kontrol edebiliyor, gerektiğinde sansür uygulayabiliyor.
Olağanüstü hal durumunda vatandaşların sokağa çıkması yasak değil ancak İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, dün yaptığı açıklamada, valililere gerekli görmeleri halinde kendi bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisi verildiğini de duyurmuştu.

AA