Fransa'da PKK'lılar yargılanacak

Fransa, PKK'nın Avrupa'daki liderlerinin de içinde olduğu 18 kişiyi mahkeme önüne çıkaracak

 PARİS/AA

Fransız sorgu hakimi Thierry Fragnoli, üç yıllık bir soruşturmanın ardından 2007 yılında "terör örgütüne üye olmak, mali destek sağlamak ve kara para aklamak" suçlamalarından Paris’te gözaltına alınan, ancak daha sonra çıkartıldıkları mahkemede serbest bırakılan 18 kişinin, yargılanmak üzere mahkemeye sevk edilmesini kararlaştırdı.
Sorgu hakimi ayrıca, 18 kişi ile birlikte, Paris’te PKK merkezi olarak bilinen kültür merkezi hakkında da dava açılmasını istedi.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-
Paris’te 5 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde PKK’nın kullandığı sözkonusu kültür merkezine baskın düzenlenmiş, baskında çeşitli evraka ve bilgisayarlara el konmuştu. Bu baskının, terör örgütüne maddi destek sağlayan ve örgütün Avrupa’daki üst düzey sorumluları olduğu tahmin edilen kişilere karşı Paris’in çeşitli banliyölerinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde yapıldığı bildirilmişti.

Kültür merkezine düzenlenen baskında yakalanan, aralarında Rıza Altun ve Nedim Seven, Atilla Balıkçı gibi PKK’nın önde gelen isimlerinin de bulunduğu 8 kişi hakkında, 23 Şubat 2007 tarihinde Paris’te çıkarıldıkları istinaf mahkemesi, soruşturma süresince tutuklanmalarına gerek olmadığına karar vermiş ve bu kişiler serbest bırakılmıştı.

Paris’in banliyölerinde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan diğer 10 kişi de daha sonra serbest bırakılmıştı.

Operasyonlarda yakalanan kişiler hakkında, teröre mali kaynak sağlama dışında, "organize suç" ve "kara para aklama" iddialarıyla soruşturma açılmıştı.

Fransız basını, soruşturma süresince tutuksuz kalmalarına karar verilen kişilerin uyuşturucu kaçakçılığı yapmaları olasılığının ciddi düzeyde gündemde olduğunu yazmıştı.

Paris’teki operasyon, 2 PKK’lının döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin avroyu dolara çevirmek isterken gözaltına alınmaları sonucu başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti.

Fransa tarafından hakkında adli denetim kararı çıkarılan Rıza Altun’un daha sonra Avusturya üzerinden kuzey Irak’a gittiği belirlenmişti.

Nedim Seven, daha sonra yakalandığı İtalya’dan Fransa’ya iade edilmişti. Fransa, Nedim Seven’in iade edilmesini isteyen Türkiye ’nin talebini ise kabul etmemiş ve Seven’i daha sonra serbest bırakmıştı. Fransa’da PKK’nın faaliyetleri, 1993 yılında yasaklanmıştı.


  ETİKETLER:

  Döviz

  ,

  PKK

  ,

  Avusturya

  ,

  Fransa

  ,

  Irak

  ,

  İtalya

  ,

  Türkiye