Fransa'da rehine krizi

Fransa'da rehine krizi
Fransa'da rehine krizi
Paris'te bir alışveriş merkezinin içindeki mağazaya giren silahlı saldırganların içeridekileri rehin aldığı bildirildi. Polisin operasyonla 18 kişiyi tahliye ettiği ifade edildi. Soyguncuların ise olay yerinden kaçtığı belirtildi.

RADİKAL - Fransa ’nın başkenti Paris’in kuzeyinde bulunan Villeneuve-la-Garenne’deki Qwartz adlı alışveriş merkezinin içinde yer alan The Primark adlı mağazaya giren silahlı saldırganların, içeridekileri rehin aldığı açıklandı. Saldırganların barikat kurarak güvenlik güçlerinin içeri girişini engellemeye çalıştığı, ancak polisin operasyonla 18 kişiyi başarılı bir şekilde tahliye ettiği belirtildi. Soyguncuların ise olay yerinden kaçtığı bildirildi. 

Russia Today’in haberine göre, olayın bir soygun girişimi olduğu belirtiliyor. Fransız medyası, rehine krizine iki veya üç saldırganın dahil olduğunu aktardı. AFP'nin haberine göre, rehinelerin tümü Primark çalışanlarıydı. Polisin durumdan rehinelerden birinin mesaj atmayı başarmasıyla haberdar olduğu ifade ediliyor. 

Polis kaynakları, olayın bir terörist saldırı olduğuna dair herhangi bir delil bulunmadığını ifade etti. Rehine krizinin ardından mağazaya çıkan yollar trafiğe kapatılırken, Qwartz adlı alışveriş merkezindeki mağazalar da boşaltıldı. 

Rehine krizinin yaşandığı Primark adlı mağaza

AFP’ye konuşan ismini vermek istemeyen bir polis kaynağı, “Sabah 6.30 sularında iki ya da üç silahlı saldırgan, ilk belirlemelere göre silahlı soygun amacıyla Primark’a girdi” ifadesini kullandı.

Fransa'da Ocak ayında meydana gelen Charlie Hebdo saldırısından bu yana güvenlik önlemleri üst seviyede tutuluyor. Yemen El Kaidesi militanları Kuaşi kardeşler Ocak'ta mizah dergisi Charlie Hebdo'ya silahlı saldırı düzenlemiş ve 12 kişiyi öldürmüşlerdi. Bu olayın ardından IŞİD militanı Amedy Coulibaly bir süpermarkete girmiş ve içeridekileri rehin almıştı. Olayın ardından dört rehine hayatını kaybetmişti. 

Haziran'ın sonunda ise bir gaz fabrikasına saldırı düzenlenmiş ve fabrikanın kapısına kesik baş bırakılmıştı. Polis, saldırganın amacının fabrikayı havaya uçurmak olduğunu ifade etmişti.