Fransa'da rehine krizi kanlı sonuçlandı

Fransa'da rehine krizi kanlı sonuçlandı
Fransa'da rehine krizi kanlı sonuçlandı
Fransa'da Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirdikleri belirtilen zanlılar Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin çalışanları rehin tuttukları matbaa ile onlara destek veren ve dün bir kadın polisi öldüren Amedy Coulibaly ile suç ortağı Hayat Boumeddiene'nin 20 kişiyi rehin tuttuğu markete aynı anda operasyon yapıldı. Operasyonda 3 saldırgan öldürülürken, rehinelerden de en az 4 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı. Kimi kaynaklar Hayat Boumeddiene'nin kaçtığını öne sürerken, kimi kaynaklar da öldürüldüğünü öne sürdü.

RADİKAL - Fransa’da rehini krizi kanlı sonuçlandı. Fransız Özel Timi akşam saatlerinde Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirdiği belirtilen zanlılardan Cherif ve Said Kouachi kardeşler ile bir markette sivilleri rehin alan Hayat Boumeddiene ve Amedy Coulibaly'e yönelik operasyon başlattı. Cherif ve Said Kouachi kardeşler ile Coulibaly operasyon sonucu öldürülürken en az 4 rehine de yaşamını yitirdi.

SALDIRGANLAR ATEŞ AÇTI, OPERASYON BAŞLADI

Kimi kaynaklar, saldırganların rehinelere ateş açmaya başlaması üzerine operasyona başlandığını öne sürdü. 

Şerif (solda) ve Said Kouachi

Açılan ateşte iki polis de yaralanırken, bir markette sivilleri rehin tutan saldırganlardan Hayat Boumeddiene adlı kadının kaçtığı öne sürüldü.

NELER YAŞANMIŞTI

Kouachi kardeşler bugün öğlen saatlerinde Paris’in yaklaşık 40 kilometre kuzeydoğusundaki Dammartin-en-Goele yakınlarında tespit edildi. Şüphelilerin yanında en az bir rehine de vardı. Şüpheliler kovalamacanın ardından yakındaki bir matbaada kıstırıldı. Saatlerce süren kuşatmanın ardından az önce binanın olduğu bölgede silah ve patlama sesleri duyuldu. 

Aynı yerden duman yükseldiği görüldü. AFP’ye konuşan bir kaynak, polisin operasyon başlattığını söyledi.

Matbaanın bulunduğu yer bir sanayi bölgesi. Olay yerindeki beyaz bir binanın üstünden dumanlar çıktığı görülüyor. Kısa bir süre önce aynı binanın üstünde dört güvenlik görevlisi vardı.

45 SANİYE SİLAH SESLERİ

Matbaa binasının tam karşısında oturan ve Liberation’a konuşan bir kişi, yaklaşık 45 saniye boyunca silah seslerinin duyulduğunu, bu sırada çok korktukları için pencerelerden uzaklaştıklarını, bu sırada seslerin kesildiğini anlattı. Söz konusu kişi, yaklaşık dört dakika sonra büyük bir patlama sesiyle sarsıldıklarını söyledi.

Kouachi kardeşlerle polis arasında telefon görüşmesi yapıldığı ve şüphelilerin “Şehit olmaya hazırız” dediği öğrenildi.

Operasyona çok sayıda polis ve beş helikopter katılıyor. Helikopterlerin üzerinde termal kameralar da mevcut.

MARKETE DE OPERASYON

Paris’te bir koşer marketine girip içeridekileri rehin alan saldırgan da akşam saatlerinde öldürüldü. 

Amedy Coulibaly isimli bu kişinin Charlie Hebdo saldırısını düzenlediğinden şüphelenilen Kouachi kardeşlerle ilişkisi olduğu tespit edilmişti.

‘REHİNELERİ ÖLDÜRÜRÜM’ DEMİŞTİ

Coulibaly, “Kouachi kardeşler baskını durdurulmazsa tüm rehineleri öldürürüm” demişti. Coulibaly ile birlikte hareket ettiği belirtilen kadın saldırgan Hayat Boumeddiene'nin ise kaçtığı öne sürüldü. Saldırganın, marketi çevreleyen yüzlerce polis ve jandarmanın arasından  nasıl kaçtığı ise soru işaretlerini beraberinde getirdi.

Kıstırılan Charlie Hebdo saldırganlarına operasyon başlatıldı

Kuaşi kardeşlerin arabasını çaldığı kişi yaşadıklarını anlattı

Charb'ın kız arkadaşı: Saldırının sorumlusu polis


Fransa'da ikinci rehine krizi!