Fransa'da şafak operasyonu

Fransa'da şafak operasyonu
Fransa'da şafak operasyonu
Fransız polisi, Toulouse şehrinde son 10 gün içinde dördü Yahudi, üçü Kuzey Afrikalı yedi kişinin öldürüldüğü saldırıların şüphelisini yakalamak için kentteki bir eve operasyon düzenledi.

Fransa'da polisin bir evde sıkıştırdığı, 3 asker ve 4 Yahudi'yi öldürdüğünden şüphe edilen saldırganın saatler süren pazarlığın ardından operasyonla yakalandığı duyuruldu. Haberin yayılmasından sonra bir açıklama yapan Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant bu heberin doğru olmadığını ve operasyonun halen sürdüğünü söyledi. Polis tarafından kaldığı evde kuşatılan Cezayir asıllı 23 yaşındaki Muhammed Merah'ın üç ayrı saldırıda yedi kişinin ölümünden sorumlu olduğu tahmin ediliyor.

'BU DAHA BAŞLANGIÇ' 
Gece yarısı 01.00'de bir kişi "France 24" televizyonunun gece editörünü arayarak, günlerdir aranan saldırganın kendisi olduğunu söyledi. Fransız haber ajansı AFP'ye açıklama yapan editör, "Bir kişi bana telefon ederek, aranan saldırgan benim" dedi. Fransız gazeteciyi arayan kişi, saldırılarda kullanılan silahın özellikleri ve kaç kurşun sıktığı bilgilerini doğru verdi. Telefondaki kişi, terör örgütü El Kaide üyesi olduğunu ve bunun daha başlangıç olduğunu söyledi. Ayrıca düzenlediği saldırıları görüntülediğini ve kısa süre sonra internette yayınlayacağını belirtti.

Fransız polisinin, France 24 editörüne gelen bu telefonu çok ciddiye aldığı ve saldırganı ararken, bu bilgilerden yararlandığı iddia edildi. Fransa'da son bir haftada 7 kişiyi öldürdüğünden şüphe edilen terör zanlısı Toulouse kentinde bir evde kıstırıldı. Operasyon 6 saattir sürerken, zanlının "öğleden sonra teslim olacağım" dediği iddia edildi. Terör şüphelisi pencereden bir tabancayı dışarı attı. Operasyon noktasında bir patlama olduğu da iddialar arasında. Fransa’nın Toulouse kentinde, son bir haftada 7 kişinin ölümünden sorumlu tutulan kişinin yeri tespit edilerek, operasyon başlatıldı. Operasyon başlatıldıktan sonra olay yerine Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant da geldi. İçişleri Bakanı Gueant, evde kıstırılan terör şüphelisinin öğleden sonra teslim olacağını söylediğini açıkladı. Fransız 24 televizyonuna açıklama yapan İçişleri Bakanı Gueant, evdeki terör zanlısının El Kaide terör örgütü sempatizanı olduğunu söylediğini belirtti. 24 yaşındaki şüphelinin 'Filistinli çocukların intikamını almak" için saldırıları gerçekleştirdiğini itiraf ettiği iddia edildi. 

İçişleri Bakanı Gueant, Cezayir asılı terör zanlısının kaleşnikov, uzi ve tabancılara sahip olduğunu söyledi. Terör şüphelisinin pencededen bir tabancayı dışarı attığını ve karşılığında bir iletişim aracı istediği belirtildi. Ancak Fransız polisi zanlının yanında başka silah bulunduğundan şüphe ediyor. Güvenlik nedeniyle operasyon düzenlenen evin çevresindekiler tahliye ediliyor. Uluslararası haber ajansı AFP, evde kıstırılan terör zanlısının 24 yaşında Cezayir asıllı Muhammed Merah olduğu açıklandı. Çevresinde kuş uçurtulmayan eve düzenlenen operasyonda, terör zanlısı ile Fransız polisi arasında kısa süreli bir çatışma yaşandı. Çatışmada 3 Fransız polisi hafif yaralandı.

OPERASYON GECE BAŞLADI 
Yerel saatle 03.30’da müstakil bir eve yönelik başlatılan ve çatışma yaşanan operasyon hala devam ederken, evde, askeri kışlada 3 Müslüman askeri ve Yahudi okulunda 3’ü çocuk 4 kişiyi öldüren kişinin olduğuna inanılıyor. Geçmişte Pakistan ve Afganistan’da bulunan Fransız vatandaşı kişi Cezayir asıllı Muhammed Merah 24 yaşında. Kendini mücahit ve El Kaide üyesi olarak tanıtan kişi, Filistinli çocukların intikamını aldığını söyledi. Bu kişinin kardeşinin yakalandığı, annesiyle konuşturma çabalarının ise annenin reddetmesi üzerine gerçekleşmediği belirtildi. Fransız basınında polisin, Yahudi okuluna saldırı düzenlemeden önce bu kişiden şüphelenmeye başladığı yönünde iddialar yer aldı. Fransa terörle mücadele servisi de, Toulouse kenti ve civarında son günlerde 7 kişinin öldüğü saldırıların faili olduğu sanılan Cezayir asıllı Muhammed Merah'ı yıllardır takip ettiği ortaya çıktı.

Afganistan'ın Kandahar eyaletindeki cezaevi müdürü Gülam Faruk, Cezayir asıllı Muhammed Merah'ın geçmişte bomba imal etme suçundan Kandahar'da cezaevinde yattığını söyledi. Afgan yetkili, 3 yıl hapis cezası alan Merah'ın daha sonra hapishaneden kaçtığını açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy saldırılardan dolayı Fransa'nın toplumun hiçbir kesimini baskı altında tutma ve intikam alma peşinde olmayacağını söyledi. Fransa'daki Müslüman ve Yahudi cemaatın temsilcileriyle görüştüğünü, onlara "terör saldırıları bizi birbirimizden ayıramaz" dediğini belirten Sarkozy, saldırılarda hayatını kaybeden Fransız askerlerin cenaze törenine bugün katılacağını açıkladı.PARİS'TEKİ ENDONEZYA ELÇİLİĞİNDE PATLAMA 
Öte yandan Fransa'nın başkenti Paris'te Endonezya büyükelçiliği önünde bir patlama meydana geldi. Patlamada elçilik binası hasar gördü. Endonezya Yüksek Politika ve Güvenlik Bakanı Djoko Suyanto, Paris'teki Endonezya büyükelçiliği önünde patlama meydana geldiğini söyledi. Bakan, patlamada elçilik binasının camlarının kırıldığını, ölü ya da yaralının ise bulunmadığını belirtti. Bakan Suyanto, bombalı saldırıda nerenin hedef alındığını henüz bilmediklerini açıkladı. Paris'teki Endonezya büyükelçiliği önündeki patlamanın yerel saatle 5.20'de meydana geldiği belirtildi. (Ajanslar)