Fransa'da şimdi de IŞİD çıktı!

Fransa'da şimdi de IŞİD çıktı!
Fransa'da şimdi de IŞİD çıktı!
Paris'te dün eş zamanlı gerçekleştirilen baskınlarda 3 saldırgan öldürülürken, bir markette rehin alma eylemi yapan Amedy Coulibaly'nin IŞİD'le bağlantılı olduklarını söylediği televizyon bağlantısı gündeme bu örgütü getirdi.

RADİKAL - Dünyanın gözü dün Charlie Hebdo saldırısının zanlıları Kouachi kardeşlerin öldürülmesi ile sonuçlanan matbaa baskınındaydı. Kouachi'lerin öldürülmemesi için bir markette çok sayıda kişiyi rehin alan Amedy Coulibaly ve eşi Hayat Boumeddienne’ne de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Coulibaly'nin bir televizyon kanalına yaptığı telefon bağlantısında IŞİD'e bağlı olduklarını ve Kouachilerle de görüştüklerini söylemesi Yemen El Kaidesi ile birlikte IŞİD'in de saldırıların sorumluları arasında olduğu iddiasını güçlendirdi.  

Charlie Hebdo saldırısını Yemen El Kaidesi üstlendi!

Kouachi'lerin otobanda süren takibin ardından girdikleri matbaada iki kişi vardı. Grafik tasarımcısı bir lavabonun altına saklandı. Rehin alınan matbaa müdürü ise saldırganlardan Said’in yarasının tedavisine yardım edince serbest bırakıldı. Saklanan tasarımcı ise cep telefonuyla bir akrabasına ve polise bilgiler göndererek operasyona yardımcı oldu. Baskın öncesi BFM-TV’ye telefonla bağlanan Cherif Kouachi, Yemen El Kaidesi için Charlie Hebdo baskınını yaptıklarını söyleyerek, “Kadınları öldürmüyoruz. Sizin gibi değiliz” dedi. 
Fransa'dan itiraf geldi!

BİKİNİLİ VE ÇARŞAFLI FOTOĞRAFLAR

4 rehine ve saldırgan Coulibaly'nin öldüğü marketteki saldırıda ise kurtulan rehinelerin soğutma deposunda 5 saat boyunca saklandığı öğrenildi. 
Bu sırada Amedy Coulibaly ise saat 15.00'te BFM TV'yi arayarak emirleri IŞİD'den aldığını söylediği belirtildi. Coulibaly, Kouachi kardeşlerle iletişimde olduğunu da kaydetti. Saldırıların bağlantılı olduğunu doğrulayan Coulibaly, "Evet operasyonlar senkronizeydi" dedi.
Bu arada Coulibaly’nin baskından kurtulan eşi Hayat Boumeddienne’nin bikinili ve çarşaflı fotoğrafları ortaya çıktı. Polis tarafından aranan Hayat’ın silahlı ve tehlikeli olduğu ifade edildi. (Ajanslar)

Paris polisi markete böyle girdi! İşte operasyon anı

BBC'DE KURALLAR DEĞİŞİYOR

BBC Hz. Muhammed’in çizimlerini yayınlamama konusundaki kurallarını değiştiriyor. BBC sunucusu David Dimbleby BBC’nin editoryal kuralları gereği İslam peygamberinin çizimlerini yayınlayamadığını söyledi. Ancak başka bir BBC programı Charlie Hebdo terör saldırısı ile ilgili yaptığı haberde derginin çizdiği Muhammed karikatürlerinden birini yayınladı. Bunun üzerine bir açıklama yapan BBC editoryal kuralların şimdilik böyle görüntülerin yayınlanmasını yasakladığını ancak “zamanı geçmiş” bu kuralları yeniden gözden geçireceklerini açıkladı.