Fransa'da terör saldırılarında dördüncü şüpheli paniği

Fransa'da terör saldırılarında dördüncü şüpheli paniği
Fransa'da terör saldırılarında dördüncü şüpheli paniği
Fransa'da geçen hafta meydana gelen terör saldırılarında Kuaşi kardeşler ve Amedy Coulibaly'nin yanı sıra dördüncü bir suç ortağının bulunduğu öne sürüldü.

RADİKAL - Geçtiğimiz hafta iki gün içinde Fransa'yı kana bulayan terör saldırılarında öldürülen üç kişinin dışında dördüncü bir suç ortağının daha parmağı olduğu düşünülüyor. Fransız basınında yer alan iddialara göre bu dördüncü şüpheli, süpermarket saldırısını düzenleyen ve bir gün öncesinde bir polis memurunu öldüren Amedy Coulibaly'nin arkadaşıydı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, RTL radyosu ve Le Parisien gazetesi, bu suç ortağının Charlie Hebdo saldırısının düzenlendiği günün akşamında, 7 Ocak günü saat 20.30 sularında koşu yapan bir kişiye silahlı saldırı düzenlediğini bildirdi. Saldırıdan yaralı olarak kurtulmayı başaran bu kişinin polise tarif ettiği kişiyle Coulibaly arasında hiçbir benzerlik bulunmuyor. Ancak saldırıda kullanılan Tokarev marka 7,62'lik silah, cuma günkü polis baskınının ardından süpermarketinin içinde bulunmuştu. Bu da koşucuya saldıran olası suç ortağının, daha sonra Coulibaly'ye silahı geri verdiği ihtimalini güçlendiriyor.

Joaquin İstanbul'da Boumeddiene ile mi buluşacaktı?


MOTOSİKLET ANAHTARI SAYESİNDE TESPİT ETTİ

Polis, Coulibaly'nin evinde yaptığı araştırmada bulduğu bir motosiklet anahtarı sayesinde bu dördüncü kişiyi tespit etti. Ancak kimliği sır gibi saklanan bu kişinin izine rastlanamadı. Fransız medyası, dördüncü şüphelinin Suriye 'ye kaçmış olabileceğini öne sürüyor.

Esad'dan terörle savaşta 'istihbarat paylaşımı' çağrısı


Gizemini koruyan bir diğer konu da Coulibaly'nin siyah otomobili. Polis, günlerdir bu aracı arıyor ancak henüz izine rastlanamadı. Aracın, Coulibaly'nin birlikte yaşadığı ve Türkiye üzerinden Suriye'ye kaçtığı belirtilen Hayat Boumeddiene üzerine kayıtlı olduğu biliniyor.

Yemen El Kaidesi Charlie Hebdo saldırısını videoyla üstlendi

İlkokul arkadaşı Hayat Boumeddiene hakkında konuştu

YENİDEN FAALİYETE GEÇMELERİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

Fransız basınının sözünü ettiği dördüncü şüphelinin Charlie Hebdo saldırısı, süpermarket saldırısı veya Coulibaly'nin bir polisi öldürmesi olayında nasıl bir parmağı olduğu ise henüz bilinmiyor.

Fransız yetkililer ise hem bu dördüncü şüpheliden hem de Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen Kuaşi kardeşlere yardım etmiş olabileceği düşünülen bazı kişilerin yeniden faaliyete geçmesinden endişe ediyor.