Fransa'da uçak kazası: 150 ölü

Fransa'da uçak kazası: 150 ölü
Fransa'da uçak kazası: 150 ölü
Fransa'da 150 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasında Türk yolcuların da bulunduğuna dair açıklamalara Dışişleri Bakanlığı yanıt verdi.Yolcular arasında 39 Türk yolcu olduğu iddia edilirken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta Türk kökenli Alman vatandaşı 1 yolcu olduğunu açıkladı.

RADİKAL - Barselona’dan yerel saat ile 09.55'de kalkan ve Düseldorf kentine giden Germanwings havayollarına ait bir A320 Airbus uçağı kalkışından yaklaşık 45 dakika sonra Fransız Alplerinde düştü. 1991 yılında filoya katılan uçağın Fransa’nın güneyinde İtalyan sınırına yakın Barcelonette kenti yakınlarına düştüğü belirtildi. 

İspanya Kralı VI. Felipe, uçakta Türkiye vatandaşlarının olduğunu duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaptığı açıklamada İspanya Kralı'nı doğruladı. 

KORKUTAN İDDİA

Katalan televizyonu '24 Saat' ise Almanya kaynaklara dayanarak uçakta 39 Türk soyadlı kişinin bulunduğu bilgisine ulaştığını iddia etti. 67 Alman yolcu taşıdığı tahmin edilen uçaktaki 45 kişinin İspanyol soyadına sahip olduğu bildirildi. Reuters, uçakta bir de Belçikalı olduğunu duyurdu.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: 1 TÜRK VATANDAŞI VAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı basın açıklamasında "Evlenmeden önceki soyadı Çelik olan 50 yaşında Muradiye adında bir soydaşımızın olduğunu tespit ettik. Yolcu listesini kontrol ettik. Bir de Yasmin adında bir yolcu var ama Türk olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.

ACİL DURUM ÇAĞRISI YAPTI 

Uçağın pilotunun saat 10.47 de Provenza kentinde bulunan havaalanındaki kuleye 11 bin 500 metreden 2 bin metreye ani düşüş yapması üzerine acil durum çağrısı yaptığı kaydedildi. Bu acil çağrı üzerine arama çalışmalarına katılan iki helikopterin uçağın enkazına ulaştığı duyuruldu. Uçakta bulunan 144 yolcu ve 6 mürettebattan kimsenin kurtulmadığı açıklanırken, uçakta 40’dan fazla İspanyol vatandaşının da bulunduğu belirtildi.

Germanwings yetkilileri, düşüşün sekiz dakika sürdüğünü ve uçakta iki bebek bulunduğunu söyledi. Yetkililer, seferlerinin süreceğini belirtti. 

 

                                                                     İspanya Kralı VI. Felipe

HOLLANDE: KURTULAN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, kazadan kurtulan olduğunun tahmin edilmediğini söyledi. Hollande, kazada hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun Almanya vatandaşı olduğunu belirtirken, "Kaza, ulaşması zor bir bölgede meydana geldi" dedi. Hollande, yaptığı açıklamada Şansölye Angela Merkel'e taziyelerini iletti ve kaza sebeplerinin derhal anlaşılması için tüm gerekenlerin yapılacağını söyledi. Hollande, resmi Twitter hesabından kazayı "trajedi" olarak niteledi ve hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini iletti.

 

Başbakan Manuel Valls ise, "Kazanın nedeni henüz bilinmiyor" dedi. 

MERKEL: DERİNDEN SARSILDIM 

Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in sözcüsü, Twitter'dan yaptığı açıklamada Alman liderin kaza nedeniyle "derinden sarsıldığını" belirtti. Merkel, yaptığı konuşmada yarın kaza yerine gideceğini söyledi. 

Uçakta yardım sinyalinin kokpitten geldiği açıklanırken, Fransa Başbakanlığı kabinesi İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, çevre Bakanı Ségolene Royal ve taşımacılıktan sorumlu Devlet Bakanı Alain Vidalies uçağın düştüğü bölgeye gideceklerini söyledi. 

Germanwings havayolu şirketinin daha önce ölümcül bir kazaya karışmadığı ifade edilirken,  81 uçağıyla 86 noktaya uçan şirketin sahip olduğu filonun yaş ortalaması 9.2. Düşen uçağın 24 yıllık olduğu belirtildi. 

FİRMADAN AÇIKLAMA: BÜYÜK ÜZÜNTÜ İÇİDEYİZ

Firmanın açıklaması şu şekilde: 

"Germanwings olarak 4U 9525 sefer sayılı Barselona – Düsseldorf uçuşunu gerçekleştiren uçağımızın Fransa Alpleri’nde bir kaza geçirdiğini teyit etmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Airbus A320 tipi uçak ile gerçekleştirilmekte olan seferde 144 yolcu ve 6 mürettebat bulunmaktaydı. Lufthansa ve Germanwings bir  yardım hattı kurmuştur. 0800 11 33 55 77 nolu telefon tüm yolcuların ailelerine hizmet edecektir. Germanwings ve Lufthansa’da çalışan herkes bu olay dolayısıyla büyük üzüntü içindedir. Tüm dualarımız yolcularımız ve mürettebatımızın aile ve yakınlarıyla."

                                                              Kaza haberini alan yolcu yakınları

ALMANYA KRİZ HATTI AÇTI

Almanya Dışişleri Bakanlığı kaza kurbanlarının yakınları için 030 5000 3000 numaralı bir kriz hattı açtı. Lufthansa yaptığı açıklamada, “Bizim için kara bir gün” ifadesini kullandı. Lufthansa, kazadan canlı kurtulanların olmasını da diledi. 

LUFTHANSA CEO'SU: HAVAYOLU İÇİN KARA GÜN

Lufthansa CEO'su Carsten Spohr, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "4U9525 sefer sayılı uçuşumuza tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Yolcu ve uçuş ekibinin aileleri ve arkadaşlarına taziyelerimi iletiyorum. Eğer korkularımız doğrulanırsa, bugün Lufthansa için kara bir gündür. Kurtulanlar olmasını umuyoruz" ifadesini kullandı.

Düşen uçaktaki Türk için bekliyorlar