Fransa'daki Kürtlerden "çözüm süreci"ne destek

Fransa'daki Kürtlerden "çözüm süreci"ne destek
Fransa'daki Kürtlerden "çözüm süreci"ne destek
Türkiye'de hükümet tarafından başlatılan "çözüm süreci"ne Fransa'daki Kürt Dernekleri Federasyonu'ndan destek geldi.

PARİS – Fransa'da faaliyet gösteren Kürt Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ülker, Türkiye'de devam eden çözüm sürecine ilişkin olarak, "Hepimiz sevindik. Süreç Fransa'daki Kürtler içerisinde kabul görmüştür ve destekliyoruz" dedi.

Ülker yaptığı açıklamada, Türkiye'de barışın gelmesinin önemli olduğunun altını çizerek, "Özellikle her iki halkın Ortadoğu’da örnek olabilecek bir modeli oluşturmasında ön ayak olurlarsa, inanıyorum ki Türkiye, çok büyük bir güç olur. Hem ekonomik boyutuyla hem siyasi boyutuyla hem de model olarak" diye konuştu.

İKİ TARAFIN DA KAYGILARI VAR
Abdullah Öcalan'ın 21 Mart'ta Diyarbakır'da kutlanan Nevruz'da okunan mesajında vurguladığı Misak-ı Milli konusuna da değinen Ülker, Misak-ı Milli sınırlarının Suriye ve Irak'ın kuzeyini de kapsadığını ileri sürerek, bu açıklamanın oldukça dikkat çekici olduğunu söyledi.

AK Parti hükümeti tarafından başlatılan çözüm sürecinin Fransa'daki Kürtler içerisinde kabul gördüğünü ve süreci desteklediklerini vurgulayan Ülker, "Yalnız kaygılar var. Bu süreç herhangi bir provokasyona uğramadan, sağlıklı gelişebilecek mi?" diye konuştu. Ülker, her iki tarafın da birbirlerine kaygılı yaklaştığını belirterek, "Gerçekten her iki taraf da bu çözümden yana mı, değil mi? Önümüzdeki süreçte sanıyorum bu biraz daha netleşir" dedi.

Ülker, Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarının halkın barışa susadığını gösterdiğini aktararak, bunun aynı zamanda halkın barış sürecini desteklediğini gösterdiğini ifade etti.

Ülker, "Bence bir manifesto gibiydi. Halk bu sürece kilitlenmiş durumda. Ateşkes süreci olacağını halk az çok tahmin edebiliyordu ama daha çok mesajı merak ediyorlardı. Mesaj okunurken de ne kadar sevinçli olduklarını gördük. Diyarbakır nevruzu gösterdi ki bence halklarımız buna hazırdır" ifadesini kullandı.

CHP VE MHP SÜRECE HAZIR DEĞİL”
Kürt Dernekleri Federasyonu Başkanı Ülker, CHP ve MHP'nin sürece hazır olmadığını ileri sürerek, "Yeni süreci, Ortadoğu'yu, dünyayı daha tam olarak kavrayamadıklarını gösteriyor. Türkiye parçalanır korkusu var" dedi.

Endişelerin her iki taraf için de geçerli olduğunun altını çizen Ülker, bazı milliyetçi Kürtlerin "Karşılığında ne alındı da Öcalan güçleri sınır dışına çekiyor?" sorusunu gündeme getirdiğini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın arkasındaki yüzde 50 halk desteğinin önemli olduğunu ancak, anamuhalefet partisi CHP'nin rolünün de önemli olduğuna vurgu yapan Ülker, "CHP bu süreci anlasa ve katılsa, bu barış sürecinin daha sağlıklı olacağını görüyorum" diye konuştu.

Sürecin bundan sonraki aşamasının "silahlı güçlerin yurt dışına çekilmesi" olduğunu anlatan Ülker, 1999 yılı benzeri bir olay yaşanmaması için Meclis'in yasal altyapı oluşturması gerektiğini ileri sürdü. Ülker, "Bu kadar silahlı güç sınırı nasıl geçecek, herhangi bir yasal alt yapısı olmadan? Gizli geçiş uzun bir süreç alır. Bunun yasal boyutu olursa o güçler sınır dışına çekilir. Bu süreç de herhangi bir provokasyona meydan vermez. Bir başbakanın sözlü garanti vermesi ayrı bir olay, parlamentoda onaylanıp alt yapısı sağlanırsa daha legal olur" ifadelerini kullandı. (aa)